A cukorbetegek többsége tudja, hogy a lábai veszélyben vannak, vigyázni kell rájuk, de csak kevesen tudják pontosan, hogy miért. Ha megérti, hogy mi módon alakulnak ki a lábat károsító eltérések, könnyebb lesz elkerülnie a nagyobb bajt – írja a Cukorbeteg Egyesületek Országos Szövetsége.
Hogyan hat a diabétesz a lábra? Mik a veszélyei?
Mit tehetek a megelőzés érdekében?
A megelőzés azzal kezdődik, hogy jól kezeli a diabéteszét, egészséges az életvitele, és rendszeresen méri, kontroll alatt tartja a vércukorszintjét. Ha ezt megteszi, megelőz-heti vagy lassíthatja a lábában lévő idegsejtek és a vérerek elváltozásait. Rendszeresen pedikűröztesse lábait. Válasszon olyan jó betétet és cipőt, ami megvédi és megtámasztja a lábát. Ha a cukorbetegség kialakulásától kezdve óvjuk lábunkat, számos későbbi problémát megelőzhetünk.
A prevenció eszközei
Már a cukorbetegség kezdeti stádiumában is érdemes diabéteszes zoknit viselnie. Azok a jó diabéteszes zoknik, amelyek jól illeszkednek a lábhoz, nem szoros a gumírozásuk, nem vágnak be, nem hagynak nyomot a bőrön és nem szorítják a lábat. Kellemes tapintású anyagból készülnek és plüss talprészük révén kényelmes járást biztosítanak. A orr részük nem varrott, ennek köszönhetően a lábujjaknak is megfelelő hely biztosított.
Használjon lábkrémet a lábon jelentkező kellemetlen elváltozások, bőrkeményedések, repedések és egyéb sérülések kezelésére. A legtöbb lábkrém a gyulladás- és a gombás fertőzés veszélyét csökkentő hatóanyagokat tartalmaz, puhítja és hidratálja a bőrt, növeli rugalmasságát és sérülésekkel szembeni ellenálló képességét.
Az alsó végtag duzzanatai miatt sok esetben a szakemberek kompressziós harisnya viselését javasolják. Ma már orvosi szempontból megfelelő, de a divatharisnyákkal megegyező küllemű, extra minőségű termékek kaphatók.