A hiperbár oxigénterápia jelenleg nem szerepel a graduális orvosképzésben, de az együttműködésnek köszönhetően különböző kurzusok, továbbképzési programok formájában hatékonyan meg tud majd jelenni – írja a ZAOL.
A Balance Medical Center hiperbár oxigénterápiás részlegére látogatott a Pécsi Tudományegyetem orvosi karának dékánja és az innovációs vezetője. Az intézetek közti együttműködés lehetőségéről egyeztetett dr. Nyitrai Miklós, a PTE Általános Orvostudományi Karának dékánja, dr. Maróti Péter innovációs vezető és dr. Szolnoki Nikolett, a Balance Medical Center orvos igazgatója, hiperbár oxigénterápiás orvos.
A lenti egészségközpont a Pécsi Tudományegyetemmel és a Grazi Károly-Ferenc Egyetemmel közösen, egy határon átnyúló osztrák-magyar pályázat keretében kooperál, melynek hozadékaként olyan, oktatásban használható tananyag készül majd el a tervek szerint, mely integrálható lesz a magyar orvostanhallgatók képzésébe.
A hiperbár oxigénterápia az orvostudomány speciális ága, lényege, hogy magasnyomású keszonkamrában 100 százalék oxigénlégzés történik, melynek élettani hatásai közé többek között sejtregeneráció, hajszálér-újraépülés és gyulladáscsökkentés tartozik, ezért elhúzódó sebgyógyulás és csontfolyamatok terápiájára, műtétek utáni felépülésre, stroke, akut fülzúgás, post covid tünetegyüttes kezelésére használható. Elképzeléseik szerint a jövő orvosai előadás és gyakorlat keretében ismerhetik meg a hiperbár oxigénterápia működését és alkalmazását. A grazi kollégák kezdeményezésére pedig a Balance Medical Center post-COVID kutatásban vesz részt jövőre, az ezzel kapcsolatos előkészületek előrehaladott állapotban vannak.
A graduális orvosképzésben szervezett módon jelenleg nincs feldolgozva az oxigénterápiás téma, azonban az együttműködésnek köszönhetően az egyetemi képzésben ez különböző kurzusok, továbbképzési programok formájában hatékonyan meg tud majd jelenni. A tananyagot a partnerek közösen dolgozzák ki. Feladatuk lesz emellett, hogy az orvoskutató kollégákkal együttműködésben a hiperbárikus terápia által már korábban bebizonyított pozitív hatásokat tudományos módszerekkel igazolják és feltérképezzék azokat a lehetséges indikációs területeket, amelyek ennek a nagyon hatékony eljárásnak minél szélesebb elérését teszik lehetővé. Emellett az is célkitűzés, hogy a lassan gyógyuló sebek esetében hogyan tudnak objektív nyomon követési módszereket alkalmazni – írja a lap.
Forrás: ZAOL.hu