Az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) elkészítette az új Orvosetikai Kódex tervezetét, amelynek legfőbb vezérelve az, hogy a beteg az első.
Az új kódex kidolgozására azért volt szükség, mert a február végén elfogadott törvénymódosítással megszűnt a kötelező orvosi kamarai tagság, így „az orvosokkal kapcsolatos egységes szakmai-etikai eljárások kezelése” az immár önkéntes tagsággal rendelkező Magyar Orvosi Kamarától átkerült az Egészségügyi Tudományos Tanácshoz.
A kódex egyrészt a magyar orvostársadalom tapasztalataira, hagyományaira, korábbi kódexére, valamint a nemzetközi szakirodalomra épül, „másrészt leképezve a gyógyítás legújabb vívmányait, az új szakmai és társadalmi kihívásokból adódó feladatoknak való etikai megfelelés kötelezettségét is szolgálni kívánja”.
A kódex hatálya a Magyarországon dolgozó orvosokra és a Magyarország területén elkövetett etikai vétségekre terjed ki.
A kódex rögzíti többek között az etikus orvosi magatartást, az orvos-beteg és az orvos-orvos kapcsolat etikai vonatkozását, a beteg tájékoztatására vonatkozó etikai elveket, a genetikai vizsgálatok etikáját, a születésnél és az életvégi állapotoknál elvárt etikai magatartást, valamint az orvosok üzleti, kereskedelmi kapcsolatainak etikai vonatkozásait.
Az új Orvosetikai Kódexet az Egészségügyi Tudományos Tanács hétfőn véleményezésre megküldte a Magyar Orvosi Kamara számára.
Forrás: MTI