Aki szívelégtelenséggel él együtt, vagy valamely hozzátartozója érintett, nagyon gyakran panaszkodik az információ hiányára a betegséggel, kezeléssel, életmóddal kapcsolatban.
Ez a kézikönyv a felnőtt, szívelégtelenségben szenvedő betegek, családtagjaik és gondozóik számára készült, függetlenül az életkortól. A könyv az alábbi témaköröket tekinti át:
- a szív egészséges működése,
- mit jelent a szívelégtelenség,
- hogyan diagnosztizálják,
- melyek a szívelégtelenség tünetei,
- milyen szövődmények fordulhatnak elő, és miért szükséges megfelelően kezelni és kontrollálni a betegséget,
- milyen gyógyszereket és kezeléseket kaphat, beleértve a beültethető eszközöket, vagy a beavatkozással járó (invazív) és sebészi eljárásokat is,
- a társbetegségek fontossága a szívelégtelenség kezelésében,
- hogyan őrizheti meg egészségét, és hogyan tarthatja kézben a szívelégtelenségét a mindennapokban,
- hogyan segíthetnek Önnek családtagjai és gondozói,
- hogyan nyújt segítséget a kezelését végző munkacsoport,
- hogyan kezelheti a nehéz helyzeteket.
Fontos, hogy megtanuljuk felismerni a szívelégtelenség tüneteit. Amennyiben bármilyen, a szívelégtelenséggel kapcsolatos tünetet tapasztal, vagy a meglévő tünetek intenzívebbé válnak, lépjen kapcsolatba kezelőorvosával, vagy a szívelégtelenségre specializálódott szakápolóval. A körülöttünk lévő emberek segítőkész támogatása mellett könnyebb az öngondoskodás, jobban érezzük magunkat, lelkiállapotunk is javul, és a betegség prognózisa is – azaz milyen sokáig maradhatunk jó állapotban – kedvezőbb.
Ez az ingyenes kiadvány bárki számára elérhető, PDF formátumban. Szükség esetén kinyomtathatja, és megoszthatja hozzátartozóival, illetve mobileszközén is tárolhatja és olvashatja.
Ide kattintva is elérheti a „Kézikönyv a szívelégtelenségről” című kiadványt.
Forrás: Magyar Kardiológusok Társasága