Cukorbeteg lettem – Változó érzések a diagnózis megismerése után

0

Amikor a diagnózist megtudják, az emberek többsége nagyon változó érzésekkel reagál. Ezek természetesek és a „velem ez nem történhet meg” érzéstől a teljes kétségbeesésig vagy a tehetetlenség érzéséig váltakozhatnak – írja a Magyar Diabetes Társaság.

Mit tehet?

Bátran olvasson (linkek, honlapok) minél több információt a betegségéről! Fontos azonban azt tudnia,hogy az interneten található információk nem mindig az orvostudomány álláspontját tükrözik, ezért minden újonnan szerzett ismeretet beszéljen meg az oktató nővérrel, dietetikussal vagy orvosával! A lényeges ismeretek mellett a betegség kezdetén számos apró, de a hétköznapokban fontos gyakorlati kérdés merülhet fel (pl. gyógyszerhasználat, diéta munkahelyen). Ezeket a kérdéseket is a kezelőknek (edukátor, dietetikus,orvos) érdemes feltennie. Bátran kérdezzen, mert a hétköznapokban ezeken a részletkérdéseken áll vagy bukik sokszor a kezelés sikeressége.

Félelmek, szorongások a betegséggel kapcsolatban

Bizonyos félelmek a későbbiekben is megmaradhatnak, még akkor is, ha sokszor saját magunk számára is indokolatlannak tűnnek. Ilyen félelmek lehetnek pl. hipoglikémiától (alacsony vércukorszint) való vagy az inzulin beadással kapcsolatos félelmek. Ezek az aggodalmak gátolhatják a vércukorszint megfelelő beállítását, növelhetik a szövődmények kialakulásának veszélyét és zavarják, elronthatják a mindennapokat.

Fontos, hogy folyamatosan megbeszélje félelmeit az edukátorral vagy az orvossal, bármennyire zavarban érzi magát ezekkel kapcsolatban! Amennyiben szorongásait, félelmeit ez sem szünteti meg, annak ellenére, hogy sokszor Ön is indokolatlannak tartja őket, kérjen tanácsot szorongások kezelésében is jártas szakembertől! Ennek elérhetőségét szakorvosától tudhatja meg.

Érdeklődés elvesztése, tartós rossz hangulat

A hétköznapokban előforduló hangulatingadozások (pl. rossz hír, negatív esemény hatására) is befolyásolhatják a vércukorszintjét. Ezért ezeken a napokon fontos, hogy jobban odafigyeljen Önmagára, mert ezek az események elterelhetik a figyelmet a betegséggel kapcsolatos tennivalókról. Előfordulhat az is, hogy hangulata tartósan (több mint két hétig) elromlik, érdeklődése a külvilággal kapcsolatban lecsökken, kevésbé képes apró örömöket átélni. Mivel a tartós rosszkedv megnöveli a depresszió kockázatát, mindenképpen vegye fel a kapcsolatot orvosával! Ne felejtse el, hogy a tartós hangulatzavar kezelhető!

Forrás: Magyar Diabetes Társaság 

 

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com