Az időskori sérülések között a legveszélyesebbek a csonttörések. Ezek fizikai oka alapvetően az, hogy az idősödő csont szükségszerűen megritkul, merevebb és törékenyebb lesz. Ezáltal kisebb energiájú erőbehatásra is töréssel reagál. A törésre vezető erőbehatás lehet rossz mozdulat, nagyobb súly emelése, de legtöbbször elesés következménye.
Az elesés egészségügyi kockázatai
A csontritkulási alapkockázat mellett számos más egészségügyi tényező is elesésre vezethet. Ezek fennállását szűrő-kérdőívekkel lehet ellenőrizni, amelyekre saját maguk is könnyen válaszolhatnak. Az 1. táblázatban ilyet mutatunk be, ha bármelyik kérdésre igennel válaszolnának, kérjék ki kezelőorvosuk véleményét és tanácsát. Célszerű, ha felkészül az ilyen megbeszélésre, ehhez adunk tanácsokat – írja a Reumatológia Mindenkinek folyóirat.
Írja össze gyógyszereit, és kérdezze meg kezelőorvosát, hogy ezek egyenként vagy összeadódva növelhetik-e az elesés lehetőségét. Ilyenek lehetnek az olyan gyógyszerek, amelyek fáradttá teszik, vagy befolyásolják a gondolkodását, mint például a nyugtatók, az allergia elleni szerek és az antidepresszánsok bizonyos típusai.
Gondolja át, hogy korábban elesett-e, és ha igen, milyen körülmények játszhattak közre abban az elesésben. Bizonyos szem- és fülbetegségek növelhetik az esések kockázatát. Számoljon be arról, hogy mennyire érzi magát egyensúlyban járás közben – például érez-e szédülést, ízületi fájdalmat, légszomjat vagy zsibbadást.
Gondolja át, hogy eleget mozog-e. A fizikai aktivitás nagyban hozzájárulhat az esések megelőzéséhez. Ha azért kerüli a fizikai aktivitást, mert fél az eleséstől, az éppen, hogy megnöveli az esés valószínűségét. A séta vagy úszás, esetleg speciális egyensúly-javító gyakorlatok az erő, az egyensúly, a koordináció és a rugalmasság javításával csökkentik az esések kockázatát.
Vizsgálja át a viselt cipőit. A magas sarkú vagy csúszós talpú cipők, lötyögő papucsok miatt könnyen megbotolhat és eleshet. Ilyenek helyett viseljen megfelelően illeszkedő, stabil, lapos cipőt csúszásmentes talppal.
Az elesés egyéni egészségügyi kockázatai
1. Elesett ön az utóbbi 6 hónapban?
2. Tart attól, hogy elesik?
3. Fájós a lába?
4. Bizonytalan az egyensúlya?
5. Gyengébb lett az utóbbi időben?
6. Általában alacsony a vérnyomása vagy lecsökken felállás vagy étkezés után?
7. Néha megszédül, vagy úgy érzi, hogy elhagyja az ereje, elájul?
(1. táblázat. Az elesés egyéni egészségügyi kockázatai)
Az elesés lakókörnyezeti veszélyei
Számos olyan, nem közvetlenül egészségügyi kockázat van, amelyek legszűkebb környezetükben, a lakáson belül rejtőzködnek, és megszokott életvitelük mellett is szerencsétlen véletlenek kapcsán elesést eredményezhetnek. Ezeket a veszélyeket és lehető legteljesebb kiküszöbölésük módjait soroljuk fel, különböző nyilvános tájékoztatók alapján. A lakáson belül, vagy a ház körül a legnagyobb eséllyel a lépcsőkön, a háló- és fürdőszobában, a nappaliban és a kertben eshet el. A rossz megvilágítás, a szerkezeti akadályok, a rendetlenség és a csúszós felület gyakori okai az eséseknek. Az idős emberek különösen érzékenyek ezekre a kedvezőtlen körülményekre. Az otthon biztonsága legyen a legfontosabb. Az otthoni veszélyforrások többsége kis erőfeszítéssel megszüntethető. Ehhez lakókörnyezetünket módszeresen ellenőrizni kell, hogy felfedezzük és kijavítsuk azokat. Erre a célra különböző otthonfelmérő eszközök állnak rendelkezésre. Általában ellenőrző listák, amelyek segítségével végig tudjuk venni a lehetséges veszélyforrásokat az otthonunk minden egyes területén, és minden egyes veszélyforrásnál meg tudjuk nézni, hogyan kell orvosolni a problémát.
Az esések 30%-a a hálószobában történik, rossz fényviszonyok vagy akadályok miatt.
Javasolt megoldások:
- Alacsony ágy, csúszásmentes szőnyegek az ágy mellett (vagy távolítsa el a szőnyeget, vagy ragassza
le biztonságosan). - Ha szükséges, szereljenek fel ágyrácsot, vagy valamilyen kapaszkodót, hogy megakadályozza az ágyból való kiesést, vagy hogy támaszt nyújtson a felüléshez és a felkeléshez.
- Könnyen elérhető és bekapcsolható éjjeli lámpa.
Fürdőszobában az esések 13%-a történik.
Megoldási javaslatok:
- Használjon csúszásmentes szőnyeget a fürdőkádban vagy a zuhanyzóban.
- Használjon fürdőülést, ami lehetővé teszi, hogy zuhanyzás közben üljön és WC-magasító ülőkét.
- A padlófelület legyen mindig tiszta, száraz és rendezett.
- Rögzítse a fürdőszobai szőnyegeket kétoldalas ragasztószalaggal, vagy távolítsa el őket.
- Használjon csúszásmentes szőnyeget a kádban vagy a zuhanyzóban.
- Szereljen fel kapaszkodórudakat a zuhanyzóban vagy a fürdőkádban, valamint a WC közelében.
Az esések 31%-a történik a nappaliban és a konyhában.
Javasolt megoldások:
- Javítsa ki a meglazult, fából készült padlódeszkákat, és rögzítse a laza szőnyegeket kétoldalas ragasztószalaggal, tűzéssel, vagy csúszásgátló hátlappal – vagy eleve távolítsa el ezeket.
- Távolítsa el a dohányzóasztalokat, újságtartókat, növényállványokat, dobozokat, újságokat, elektromos és telefonzsinórokat a szokásos közlekedési útvonalakról.
- Rendezze és rögzítse a telefon- és elektromos kábeleket a fal mentén vagy a szőnyeg alatt.
- Telepítsen mozgásérzékelős lámpát vagy virtuális hangasszisztens eszközt a világítás vezérlésére, ne kelljen a sötétben a villanykapcsolót keresgélniük.
- Az edényeket, élelmiszereket és egyéb szükséges dolgokat tárolja könnyen elérhető helyen.
- Azonnal tisztítsa el a kiömlött folyadékokat, zsiradékot vagy ételt.
- A konyhában is használjon jó megvilágítást, hogy elkerülje a nehezen látható tárgyakba való botlást.
- Helyezzen el éjszakai lámpákat a folyosókon, tároljon zseblámpákat könnyen megtalálható helyeken áramszünet esetére.
- Biztosítson szabad utat a villanykapcsolókhoz, fontolja meg a hagyományos kapcsolók cseréjét sötétben világító vagy világító kapcsolókra.
- Kapcsolja fel a lámpákat, mielőtt lépcsőn megy fel vagy le.
Az elesés kockázata megnő a lépcsőn vagy lépcsős otthonokban. A magasból való leesés sokkal súlyosabb sérüléseket eredményez.
Megoldási javaslatok:
- Szereljen erős korlátokat a lépcsők mindkét oldalára.
- Biztosítson megfelelő megvilágítást a lépcső tetején és alján, kapcsolja is mindig fel a lámpákat,
- Gondoskodjon arról, hogy a lépcsőfokokon ne legyen laza szőnyeg, és ne legyenek lomok, szemét és egyéb akadályok.
- Tegye kevésbé csúszóssá a keményfából készült lépcsőket: biztonságosan rögzített szőnyeg, lépcsőhöz használható öntapadó csúszásgátló szalag, csúszásgátló padlóburkolat alkalmazásával.
- Fontolja meg lépcsőlift beszerelését, hogy elkerülje a lépcsőn fel- és lefelé járás kockázatát.
- Ideális esetben az egyszintes otthon alkalmasabb az idősek számára, különösen azok számára, akik törékenyek.
Amennyiben kertes házban lakik, számolnia kell azzal, hogy gyakori balesetek a megcsúszás a mohával, (vagy télen jéggel) borított lépcsőkön vagy ösvényeken, megbotlás a kerti szerszámokban, létráról leesés sövénynyírás közben.
Megoldási javaslatok:
- Gondoskodjon arról, hogy a bejárat jól megvilágított legyen.
- Szereljen fel mozgásérzékelős lámpákat.
- Szereljen korlátokat a bejárati ajtó lépcsőinek mindkét oldalára.
- Úgy nyírja a bokrokat és sövényeket, hogy az út szabad, tiszta és lehetőleg sík maradjon.
- Kerülje a potenciálisan veszélyes kerti munkákat vagy helyzeteket.
- Használat után takarítsa el és tegye rendbe a szerszámokat.
Az esésveszélyek felmérése és az otthon átalakítása folyamatos munka, amelyet legjobb időszakonként, de rendszeresen elvégezni.
Forrás: Reumatológia Mindenkinek folyóirat XVIII. évfolyam, 2‒3. szám.