Egy új tanulmány kísérleti bizonyítékokkal szolgál arra vonatkozóan, hogy a késői étkezés csökkenti az energiafelhasználást, fokozza az éhséget és a zsírszövetben olyan változásokat eredményez amelyek együttesen növelhetik az elhízás kockázatát.
Az elhízás az Egyesült Államok felnőtt lakosságának körülbelül 42 százalékát sújtja, és hozzájárul a krónikus betegségek, köztük a cukorbetegség, a rák és más betegségek kialakulásához. Míg a népszerű egészséges táplálkozási mantrák az éjszakai nassolás mellőzését javasolják, addig kevés tanulmány vizsgálta átfogóan a késői étkezés egyidejű hatásait az elhízás kockázatára nézve.
A Brigham and Women’s Hospital kutatói által készített új tanulmány megállapította, hogy táplálkozásunk jelentősen befolyásolja az energiafelhasználásunkat, az étvágyunkat és a zsírszövetben lévő molekuláris útvonalainkat. Eredményeiket a Cell Metabolism című tudományos folyóiratban publikálták.
„Szerettük volna tesztelni azokat a mechanizmusokat, amelyek magyarázatot adhatnak arra, hogy a késői étkezés miért növeli az elhízás kockázatát” – magyarázta a kutatást végző Frank AJL Scheer, a Brigham’s Alvás- és cirkadián rendellenességek osztályának orvosi kronobiológiai programjának igazgatója. „Az általunk és mások által végzett korábbi kutatások kimutatták, hogy a késői étkezés összefüggésbe hozható az elhízás fokozott kockázatával, a testzsír növekedésével és a fogyás csökkenésének sikerével. Ennek az okát szerettük volna megérteni.”
Arra a következtetésre jutottunk, hogy a négy órával későbbi étkezés jelentősen befolyásolja az éhségszintünket, valamint azt, ahogyan evés után kalóriát égetünk, és ahogyan zsírt raktározunk el” – mondta el Nina Vujovic kutató.