A születéskor várható átlagos élettartam az emberiség történetében évezredeken keresztül 30 év körül mozgott, számottevő változás a huszadik században következett be, ekkor viszont jelentősen megnőtt, és továbbra is emelkedő tendencia jellemzi az európai országokat, Magyarországon 2019-es adatok alapján a férfiak születéskor várható élettartama 72.86-, a nőké 79.33 év – hangzott el dr. Nagy Zoltán előadásában.
Az időskorra jellemző változásokat összefoglalva elmondta, hogy az érzékszervek romlanak: halláscsökkenés, látásromlás, ízérzékelés-csökkenés következik be, gyulladásos ízületi elváltozások történnek, a fogak elvesztése, az inzulinrezisztencia növekedése, a hormonok és növekedési faktorok iránti érzékenység csökkenése, testsúlycsökkenés, az izomerő és a teljesítmény csökkenése, az alvásigény csökkenése jellemző. A kötőszövet öregedése miatt a bőr ráncosodik, csökken a víztartalom és így a rugalmas rostok mennyisége, sorvad az epidermis, átépül a kollagén – ismertette. Az ízületekben átépülés megy végbe: a porszövet elvékonyodik, artrózis, gyulladás alakul ki (például a gerinc kisízületeiben, csípő-, térdízületben) – tette hozzá. Hangsúlyozta, hogy az idegrendszeri változások miatt romlanak a reflexek, a memória, beszűkül az érdeklődés, csökken az igény az új ismeretekre. A keringési rendszerben az artériák átépülnek, a vérnyomás pedig emelkedik – húzta alá.
Dr. Nagy Zoltán felhívta a figyelmet, hogy nem szabad hinni a csodaszerekben, de az öregedéssel járó teljesítménycsökkenéssel szemben az ingergazdag környezet, a szellemi és fizikai aktivitás megőrzése, a stresszhatások mérséklése és az egészséges táplálkozás összességében „valódi csodaszer”, javítja az agyi plaszticitást és hozzájárul az időskori aktív jólléthez. „Ezt a komplex genetikai folyamatot nagyon egyszerűen lehet befolyásolni” – fogalmazott. Mint mondta, az öregedés életstratégiaváltást igényel, emellett nem szabad elveszíteni a kapcsolatot a fiatalokkal. Előadását egy ehhez kapcsolódó idézettel zárta: „az agyadat akkor véded, ha használod”.
Forrás: Semmelweis Egyetem / YouTube