A COVID-19 világjárvány ma már bizonyítottan egyik kellemetlen és hosszan tartó következménye az alvatlanság. Saját nevet is adtak neki: „coronasomnia”.
Ezt a zavart elsősorban a stressz és a szorongás okozza, amit – ha nem kezelnek – nehezen visszafordítható folyamattá változik. Leginkább a magas vérnyomás és a depresszió fennmaradásának a kockázata maradhat fenn a világjárvány végét követően – jelzik az alváskutatók. A XXI. század népbetegségévé vált az alvatlanság, hangsúlyozza az alvás orvosok világszövetsége, miközben a szorongást és a stresszt a mindennapok bizonytalansága növeli.
Ezért az alvatlanság elleni küzdelem soha nem volt olyan fontos, mint ezekben az években – hangsúlyozza a World Sleep Society magyarországi koordinációs szervezete, a Magyar Alvás Szövetség. Ha az alvatlanság állandóvá válik, kialakulhat az alvatlansági szindróma, ami azt jelenti, hogy minél többet aggódik valaki emiatt, annál nehezebben tud aludni.
A természetes élettani rendszerünk felborulása, a cirkadián ritmusunk megváltozása az emésztésre éppúgy hatással van, mint az immunrendszer funkcióira. Természetesen mindenki maga felel az alvási körülményei, illetve a gyermekei/szülei alvás feltételeinek a lehető legjobb kialakításért. Mindezek mellett az életmód szükséges változtatása és a kezeletlen alvászavarok és alvásbetegségek szakemberrel történő megbeszélése nélkülözhetetlen a koronaszomnia leküzdéséhez.
Forrás: OS / Magyar Alvás Szövetség