Új gyógyszer a nappali aluszékonyság csökkentésére

0

Az EMA CHMP pozitívan véleményezte az obstruktív apnoében szenvedő betegek nappali aluszékonyságának csökkentésére javallott Ozawade (pitolizant) készítményt – számol be az otszonline.hu. 

Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) május 17-20-i ülésén pozitív véleményt fogalmazott meg az obstruktív apnoében szenvedő betegek nappali aluszékonyságának kezelésére szolgáló Ozawade (pitolizant, 4,5 és 18 mg-os filmbevonatú tabletta) készítményre (kérelmező: Bioprojet Pharma). A teljes indikáció szerint a készítmény obstruktív apnoében (OSA, obstructive sleep apnoea) szenvedő felnőtt betegek túlzott nappali aluszékonyságának (EDS, excessive daytime sleepiness) csökkentésére és éberségének fokozására javallott olyan esetekben, amikor az EDS-t korábbi terápiával nem sikerült kielégítően kezelni, vagy ha a korábbi OSA terápiát, például pozitív végnyomású lélegeztető szelep (CPAP) állandó alkalmazását nem tolerálták.

A hatóanyagról (pitolizant) és mellékhatásairól

Az Ozawade hatóanyaga, a pitolizant (ATC kód: N07XX11) egy H3-receptor antagonist/inverz agonista, amely a hisztamin autoreceptorok gátlása révén fokozza az agyban az élénkség fenntartásában fontos szerepet játszó, és az egész agyra hatást kifejtő hisztaminerg neuronok aktivitását. A pitolizant módosítja a különböző neurotranszmitter rendszereket is, fokozva az acetilkolin, a noradrenalin és a dopamin felszabadulását az agyban.

Az obstruktív apnoé eredetű nappali aluszékonyságról

Az alvási apnoé elsősorban a túlsúlyos, középkorú férfiakat érinti (a felnőtt férfiak 4, a nők kb. 2%-ánál fordul elő). Ez egy általában nagy horkantással és mikroébredéssel véget érő légzési nehézség, mely rövid, nem kielégítő hatékonyságú alvási ciklusokat, majd nappali fáradtságot, aluszékonyságot okoz. Az apnoé a mély alvási fázisban jelentkezik, lényege, hogy az alvás közben ellazult légutak összeesnek, mivel az őket körülvevő izmok túlzottan ellazulnak. Ennek következtében a szűk légutak miatt fülsiketítő horkolás jelentkezik, majd amikor a légutak már teljesen elzáródnak, egy darabig nem kap levegőt az érintett, és emiatt elhallgat. Ezt követően az oxigénhiány miatt az alvás mélysége és ezzel együtt az izmok feszülése is csökken, a légutak megnyílnak, és hatalmas horkantás következik.

Forrás: Orvostovábbképző Szemle Online

 

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com