A rövid alvástartam magasabb 24-órás vérnyomást eredményez

0

A rövid alvástartam hozzájárulhat a cardiovascularis betegségekhez és a mortalitáshoz – olvasható a Magyar Hypertonia Társaság oldalán.

Az alvástartam rövidsége együtt jár az orvosi rendelőben mért magas vérnyomás fokozott kockázatával is. A 24-órás ambuláns vérnyomásmonitorozás (ABPM) során mért orvosi rendelőn kívüli vérnyomás az egyén cardivascularis betegségkockázatának a jobb előrejelzője.

A közleményben az objektív módszerrel vizsgált alvástartam és a 24-órás ambuláns vérnyomás kapcsolatát vizsgálták. Összesen 892 dolgozó felnőtt személynél végeztek alváselemzést és ABPM-et. A kiadott ABPM készülékekkel 28-30 percenként mérték a vérnyomást. Az alvástartamot, az ébrenlét tartamát és a 24-órás ABPM alatti alvás tartamát csuklóra szerelt aktigráffal mérték.

Az alvás tartama és az ambuláns vérnyomásértékek közötti összefüggést lineáris regresszió alapján elemezték, figyelembe véve az életkort, a nemet, a rasszt/etnikumot, a testtömeg-indexet, a dohányzást és a diabetes jelenlétét vagy hiányát.

A vizsgálati személyek (végleges szám=729; nők aránya 59,5%, latino 11,9%) átlagos életkora 45,2 ± 10,4 év volt. Az aktigráfia adatai alapján az alvás átlagos tartama 6,8 ± 1,2 óra volt. <6 órás tartamú alvás esetén a 24-órás szisztolés vérnyomás 1,73 Hgmm-rel (p=0,031), a 24-órás diasztolés vérnyomás 2,17 Hgmm-rel ((p<0,001) volt magasabb.

Az alvás rövidebb tartama nem volt összefüggésben az ébrenléti vagy az alvás alatti átlagos szisztolés vérnyomással ((p=0,89, illetve p=0,92) vagy az ébrenléti és az alvás alatti diasztolés vérnyomással (p=0,30, illetve p=0,74).

A szerzők tudomása szerint, a tanulmányuk az eddigi legtöbb személyt bevonó klinikai vizsgálat, amelyben az alvás tartamát objektív módon értékelték a 24-órás vérnyomásmérés alatt. Az alvás rövidebb tartama magasabb 24-órás vérnyomással és nagyobb cardiovascularis kockázat lehetőségével jár együtt.

Forrás: hypertension.hu

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com