Az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) nyálból való kimutatásán dolgozik a Semmelweis Egyetem Orálbiológiai Tanszéke több egyetemi klinikával együttműködésben. A diagnosztizálásra jelenleg használt PCR-tesztekhez az orrból és a garatból kell mintát venni. Ennél jóval egyszerűbb és gyorsabb, beavatkozást nem igényló módszer lenne a nyálminta begyűjtése és vizsgálata, amelynek hatékonyságát június óta COVID-19 betegek bevonásával teszteli a Semmelweis Egyetem.
A különböző vírusok, így a SARS-CoV-2 koronavírus kimutatására a felső légutakból vett kenetminta az általánosan alkalmazott eljárás. A COVID-19 diagnosztizálására használt PCR-teszt elvégzéséhez is az orrból és a garatból nyernek mintát, amelyet csak erre képzett egészségügyi szakember tud levenni megfelelő védőfelszerelésben, továbbá a páciens számára kis kellemetlenséggel járhat.
Ennél sokkal egyszerűbb és gyorsabb a nyálminta begyűjtése, amelyhez, sem érintkezés, sem szakavatott mintagyűjtő személyzetet igénylő ún. invazív beavatkozás nem szükséges, így sokkal optimálisabb lehet széles körű szűrővizsgálatok gyors elvégzésére – mutatott rá dr. Varga Gábor, az Orálbiológiai Tanszék vezetője, hozzátéve, hogy ezért kezdték vizsgálni a nyál új koronavírus diagnosztizálásban játszott szerepét.
Dr. Varga Gábor elmondta: júniusban megindulhattak az ún. humán vizsgálatok is, így jelenleg COVID-19 betegek bevonásával hasonlítják össze, hogy mennyiben detektálható egyforma megbízhatósággal a SARS-CoV-2 vírus a felső légutakból és a nyálból. Az előzetes eredmények azt mutatják, hogy a nyálból történő vírusmeghatározás egyenértékű a felső légúti kenetekből származó vírusmérések eredményeivel – mutatott rá Dr. Varga Gábor. Kiemelte, hogy a vizsgálatban megvalósul az alapkutatás és a klinikum együttműködése, amelyre csak az egyetemi környezet ad lehetőséget.
A kutatásban részt vesznek az egyetem COVID-19 betegek diagnosztizálásában és ellátásában érintett egységei is, így a Laboratóriumi Medicina Intézet, a Fül-Orr-Gégészeti és Fej-Nyaksebészeti Klinika és a Pulmonológiai Klinika. A mintagyűjtést – megfelelő etikai engedély birtokában – dr. Farkasdi Sándor az Orálbiológiai Tanszék posztdoktora és dr. Czumbel Márk PhD-hallgató végzik, a nyálra optimalizált vírus RNS izolálásban és PCR-tesztelésben dr. Földes Anna tudományos munkatárs vesz részt.
Amennyiben sikerül igazolni, hogy a nyálminta megfelelő alapanyag a vírus kimutatásához, a következő lépés egy ezen alapuló diagnosztikus készlet kialakítása és bevezetése az egyetemen – mondta dr. Varga Gábor.
Forrás: Semmelweis Egyetem