A Tufts Egyetem munkacsoportjának, az American Journal of Clinical Nutrition című lapban nyilvánosságra hozott megfigyelései szerint flavonoidokat nagy mennyiségben tartalmazó ételek és italok (pl. bogyós gyümölcsök, alma és tea) hosszú távú fogyasztásával csökkenthető az Alzheimer-kór kialakulásának esélye.
Az Alzheimer-kórral diagnosztizált betegek számának emelkedése világszerte megfigyelhető. Az Egyesült Államokból származó becslések szerint a következő négy évtizedben a 65 évesnél idősebb korosztály aránya több mint kétszeresére emelkedik a teljes népességen belül, ami maga után vonja az Alzheimer-kóros betegek számának növekedését is. A problémát súlyosbítja, hogy bár egyre nagyobb az érintettek száma és aránya, oki kezelés továbbra sem áll rendelkezésre.
Mind több adat utal azonban arra, hogy a betegség kialakulásában étrendi tényezők is szerepet játszhatnak. Több vizsgálat bizonyította, hogy bizonyos étrendek – elsősorban mediterrán diéta – mellett kisebb a kognitív zavarok, köztük az Alzheimer-kór kialakulásának a kockázata. A mediterrán étrend számos egyéb kedvező hatása esetén is felvetődik, hogy az étrend mely komponenseinek köszönhető a jótékony egészségi hatás. Mivel a mediterrán étrend jelentős mennyiségben tartalmaz flavonoidokat – melyek fő forrásai bizonyos gyümölcsök és zöldségfélék, illetve az italok közül a tea és a bor – sok vizsgálat kutatja ezek szerepének lehetőségét.
A most megjelent tanulmányban a táplálkozási kérdőívekkel történő összevetés azt jelezte, hogy a kevés flavonoidot fogyasztók körében 2–4-szeres volt annak esélye, hogy az illetőt a vizsgálat ideje alatt Alzheimer-kórhoz társuló demenciával diagnosztizálják. A rizikó antocianinok (pl. bogyós gyümölcsök) négyszeres, flavonolok (pl. alma, körte, tea) hiányában kétszeres volt.
Forrás: Orvostovábbképző Szemle Online