Az esős időjárásnak köszönhetően idén nyáron is tapasztaljuk a rovarcsípések, főként szúnyogok, darazsak, méhek kellemetlen egészségügyi hatásait. A csípés fáj, viszket, bedagad és a legtöbbször nem is tudjuk megállapítani, hogy milyen rovar csípett meg bennünket.
A rovarcsípésekről Dr. Hufnagel Csillával, a Praxis Dr. Zénó bőrgyógyászával beszélgettünk.
Okozhat-e vírusos vagy bakteriális fertőzést, ha a rovart testünkön „lecsapjuk” vagy eldörzsöljük?
Ha a csípési folyamat már kezdődött és a rovar szájszerve már behatolt a bőr alá, elvileg elképzelhető, hogy mondjuk fertőzött kullancs esetében kórokozók jussanak a szervezetbe. Erre azonban a valóságban meglehetősen csekély az esély.
Gyakrabban fordul viszont elő, hogy rovarcsípés alkalmával a szúrcsatornán keresztül a bőrfelszínen jelen levő kórokozók jutnak a szöveten közé, és így orbáncos vagy gennyes folyamatot indítanak el. Ezért tanácsos a csípés helyét mindig fertőtleníteni.
Rovarcsípés hatására hogyan alakul ki az allergiás betegség?
Vérszívás alkalmával ízeltlábú különféle anyagokat juttat a szervezetbe, melyeket a szervezet idegen anyagként azonosít és küzd ellene. Ekkor tapasztalhatóak a jól ismert tünetek. A pirosság mely a fokozott véráramlás következménye, a duzzanat, mely úgy alakul ki, hogy az erek áteresztő képessége megváltozik, és szövetnedv halmozódik fel az érpályán kívül, valamint a viszketés, mely a gyulladás során felszabaduló speciális molekulák hatása.
Milyen tünetenyhítő szer vagy házi praktika vethető be a panaszok enyhítésére?
Egyszerű csípés esetén patikában vény nélkül kapható helyi és szájon át szedhető antihisztamin készítmények javasolhatók. Fontos továbbá a terület óvatos hűtése és a rendszeres fertőtlenítés, hogy a vakarás következtében létrejövő felülfertőződést elkerülhessük.
Rovarcsípésekkel mikor ajánlott orvoshoz fordulni?
Amennyiben a hagyományos terápia mellett panaszunk nem javul, láz, hidegrázás alakul ki, mindenképpen indokolt családorvos vagy bőrgyógyász felkeresése.
Külön meg kell említeni a rovarcsípés után közvetlenül jelentkező nagyon heves, ajak-és nyelvduzzanattal, vérnyomáseséssel és testszerte megjelenő csalánkiütéssel járó súlyos allergiás reakciót. Ilyen általában méh-vagy darázscsípést követően alakul ki. Ilyenkor azonnal mentőt kell hívni, mert a késlekedés akár a beteg életét is veszélyezteti.
Egy másik fontos kérdés a kullancscsípés. A kullancsot otthon mihamarabb el kell távolítani. Amennyiben ez megtörtént, további teendőnk nincsen. Ha a csípés körül néhány nap elteltével egyre növekvő piros gyűrű jelenik meg, olyankor kell felkeresnünk az orvosi rendelőt Lyme-kór kivizsgáltatása céljából.
És végezetül hogyan tudjuk beazonosítani, hogy milyen rovar csípett meg minket?
Néhány kivételtől eltekintve, ahol a csípésnek jellegzetes megjelenése van, általában nem lehetséges a „bűnös” rovar beazonosítása. Amennyiben a csípés néhány nap alatt nyom nélkül gyógyul, erre nincs is szükség. Amennyiben tartós panaszok állnak fenn, vagy a csípés folyamatosan ismétlődik, szakorvosi vizsgálat és célzott kérdések segíthetnek a kiváltó rovar megtalálásában és speciális kezelésben.
Praxis Dr. Zénó Bonyhád · 7150 Bonyhád,Rákóczi Ferenc utca 18. · +36-30/414-2896