A parlagfű irtása nemcsak az allergiásoknak fontos, hanem a termelőknek is, hiszen a parlagfűvel szennyezett területeken jelentős terméskieséssel lehet számolni. A parlagfű elleni eredményes harchoz a gyomnövény és a megfelelő irtási módszerek alapos ismerete egyaránt nélkülözhetetlen. A téma és a védekezéshez elengedhetetlen összefogás fontosságára most társadalmi célú kampánnyal hívja fel a figyelmet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).
A parlagfüvet közegészségügyi szempontból és mezőgazdasági kártétele, terméscsökkentő hatása miatt egyaránt irtani kell. Az érvényes jogszabályok szerint a parlagfű-mentesítés a földhasználók egyéni kötelessége, legyen az akár egy néhány négyzetméteres kiskert vagy több száz hektáros szántóföld. A rendkívül szívós és agresszív gyomnövénnyel szembeni sikeres védekezéshez azonban ma már leginkább össztársadalmi fellépésre van szükség, és elengedhetetlen a parlagfű és a hatékony irtási módszerek alapos ismerete is.
Egyetlen tő parlagfű is több ezer magot termel, ami a következő évben már csírázik, újabb és újabb pollenszóró növényeket létrehozva. Tehát tényleg igaz, hogy egyetlen tő kihúzása is rengeteget számít! És ezért is fontos, hogy már virágbimbós állapotában felismerje mindenki a gyomnövényt.
A Nébih továbbra is számít a lakosság közreműködésére a parlagfű elleni harcban! A védekezéshez fontos ismeretek átadása céljából június 2-tól intenzív kommunikációs kampányt is indított a hivatal. A „Kevesebb parlagfű, több levegő!” program július közepéig tartó első szakaszában szakmai, továbbá országos és regionális hírportálokon , valamint a Nébih saját csatornáin (weboldal, Facebook, Youtube, kampányoldalak, Konyhasziget magazin) találkozhat a lakosság a figyelemfelhívó, információs tartalmakkal.
A kampány során a növényismeret mellett „terítékre kerül” majd a parlagfű élettani hatásainak, valamint a szakszerű és hatékony eltávolításának bemutatása, de a hatósági felderítést és a Parlagfű Bejelentő Rendszert is megismerhetik az érdeklődők. A Nébih parlagfű aloldalán (https://portal.nebih.gov.hu/parlagfu) jelenleg is számos tájékoztató anyag érhető el. A parlagfű fejlődésének különböző stádiumait pedig a következő hetekben videósorozat formájában mutatják be a Nébih szakemberei.
Forrás: Nébih