A délkelet-ázsiai és indiai konyhában népszerű kókuszecet és kókuszolaj a modern táplálkozásban is egyre nagyobb teret hódít. A kókuszecet hasonló jótékony tulajdonságokkal rendelkezik, mint az almaecet, ezért egyre többen ismerik és szeretik.
Kókuszecet a kókuszvirág bimbójának nedvéből, a kókuszpálma leveléből vagy hajtásából állítható elő. Az így előállított ecet nagy mennyiségben tartalmaz aminosavakat, enzimeket és probiotikumokat.
Vásárlásnál mindig figyeljünk arra, hogy miből állították elő! Amit a kókuszdió húsából vagy kókuszvízből gyártanak, azt ne vegyük meg!
A kókuszecet jótékony hatásai:
- Mivel erjedéssel állítják elő, természetes probiotikumforrás, amely segít a bélflóra egyensúlyának megtartásában és helyreállításában.
- Ecetsavtartalma miatt nem emeli meg a vércukorszintet.
- Gyulladásgátló hatása van, amely természetes úton segíthet az elhízás elleni harcban és az egészséges testsúly fenntartásában.
- Mielőtt bárki alkalmazni kezdené a kókuszecetet, konzultáljon orvossal, különösen, ha vérnyomáscsökkentő gyógyszert szed.
Legnépszerűbb felhasználási formái:
- Salátaöntetet készíthetünk a kókuszecetből egy kis mustár és olaj hozzáadásával.
- Reggeli „tisztító ital”: egy pohár vízhez hozzáadunk egy kevés kókuszecetet és mézet. Napi egy-két evőkanálnál nem ajánl többet a táplálkozási szakember.
- A kókuszecet fürdő vízhez adása növeli a szervezet energiaszintjét. Kókuszecet fürdő: teli kád eseten két, sekély fürdő eseten ¼ csésze kókusztej hozzáadása javasolt a fürdővízhez.
- Borogatás kókuszecettel: a keverék ¼ liter kókuszecetből, és ¾ liter vízből készül. Egy pamuttörölközőt áztassunk a felvizezett ecetbe, enyhén csavarjuk ki, és helyezzük a problémás területre. Takarjuk műanyag fóliával, hogy megakadályozzuk az ecet idő előtti elpárolgását, majd egy nagyobb száraz törölközővel a kihűlést megelőzendő takarjuk le a borogatást.
- Kókuszecetes hajöblítő: adjunk 100 ml kókuszecetet 1 l vízhez, majd öblítsük le vele a hajunkat. Alkalmazás után a hajon hagyható vagy tetszés szerint leöblíthető.