Pár hónap vagy évek? Mennyit kell várnunk a koronavírus elleni védőoltásra? – 1. rész: Vakcinafejlesztés

0

A független amerikai gazdasági kutatóközpont, a milkeninstitute.org vakcina adatbázisa már 123 védőoltást, és 200 különböző kezelést tart számon, mely a koronavírus potenciális kezelése lehet. Figyelembe véve a jelenlegi közegészségügyi helyzetet, mindenki számára hozzáférhetővé tették a fejlesztés alatt álló kezelések és oltások listáját.

Miért olyan fontos a koronavírus elleni védőoltás?

Védőoltással megszakítható a járványfolyamat. A populáció egy részének beoltása védettséget biztosít az oltatlanok számára is, így kialakul a nyájimmunitás.

Mielőtt azonban azt hihetnénk, hogy ősszel már lesz védőoltás, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Globális Járványriasztási és Válaszadási Hálózatának (GOARN) elnöke szerint a koronavírus elleni vakcina a következő év végéig biztosan nem készül el. Minden védőoltás esetében több fázisú vizsgálatoknak kell teljesülniük a biztonságosság és a hatékonyság garantálása érdekében.

Nézzük, hogy mely fázisok szükségesek a védőoltások forgalomba hozatal előtt:

  • Preklinikai fázis – A várható hatás modellezése az állatkísérletekig, mely nem érint emberi vizsgálati alanyokat.
  • Klinikai fázis I. – Az új vakcinát első alkalommal próbálják ki egészséges önkéntes embereken, és az esetleges káros mellékhatásokat vizsgálják.
  • Klinikai fázis II. – Konkrét, kis létszámú betegcsoporton vizsgálják, hogy az adott védőoltás valóban hatásos-e, továbbá igyekeznek megállapítani az optimális adagolás mértékét.
  • Klinikai fázis III. – Nagyobb számú betegen vizsgálják a készítmény biztonságos alkalmazhatóságát, a hatásosságot, követik az esetleges mellékhatásokat, és összehasonlító vizsgálatokat végeznek más készítményekkel. A vakcinát biztonsági okokból a bevezetést követően még két évig figyelni kell.
  • Forgalomba hozatal – Ha a vakcina kiállta az eddigi próbákat, a fejlesztők megkezdhetik a forgalomba hozatal engedélyeztetését a megfelelő hatóságoknál.
  • Klinikai fázis IV. – A már forgalomba került vakcinát/gyógyszert összehasonlítják más készítményekkel, vizsgálják a hosszú távú hatásosságot és biztonságosságot, a költséghatékonyságot, valamint az esetlegesen fellépő ritka mellékhatásokat.

A WHO az április 30-án kiadott listájában 101 potenciális védőoltást sorol fel az új típusú koronavírus ellen, melyek közül 7 oltóanyag a klinikai fázis I. stádiumában van, vagyis már egészséges önkénteseken tesztelik a biztonságosságukat. Arra a kérdésre, hogy mikor lesz nagy tömegben alkalmazható hatékony vakcina, Falus András immunológus elmondása szerint a hatóságok jóváhagyása mellett elképzelhető, hogy átugorhatják a hagyományos fejlesztési fázisok némelyikét. „Seattle-ben például úgy kezdtek önkénteseken kipróbálni egy oltóanyagot, hogy kihagyták az állatkísérleteket – ezért egy évvel korábban még börtönbüntetés járt volna. Általában is elképesztő mértékben felgyorsították a kutatásokat és a vizsgálatokat, és bár reálisan körülbelül egyévnyire vagyunk a vakcinától, azt is elképzelhetőnek tartom, hogy esetleg már az idei év végére megszületik. Szerencsére az ipari kapacitások olyan jelentősek, hogy a vakcina elkészülte után igen hamar tömegek juthatnak majd védőoltáshoz”.

Folytatjuk. A következő részben a vakcinák működési elveivel foglalkozunk.

Leave A Reply

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com