A várandósság növeli a diabétesz kialakulásának kockázatát. A terhességi diabétesz a magzatot veszélyeztető állapot, ugyanakkor a megfelelő szűrés és kezelés esetén minden esély megvan az egészséges születéshez. Dr. Bősze Tibor a Praxis Dr. Zénó Bonyhád Klinika belgyógyász-diabetológusa segít megérteni a terhesség során kialakult kóros állapotot.
Mi áll a hátterében a várandósság alatt kialakult cukorbetegségnek?
A terhesség során kialakult cukorbetegség a „Terhességi diabétesz”. A terhességi hormonok vércukorszint emelő hatásúak, s amennyiben valamilyen rizikófaktora van a kismamának, úgy a cukorbaj kialakulhat. Ilyen rizikófaktorok: 2-es típusú diabétesz a családban, elhízás, előző terhesség során fennállt terhességi diabétesz, előzőekben 4 kg-nál nagyobb súlyú gyermek szülése, illetve a mai világban a fiatalok körében egyre gyakoribb sok-cisztás petefészek szindróma (PCOS).
A már terhesség előtti cukorbetegeket úgy kell kezelni, hogy a várandósság alatt mindvégig (már a fogantatáskor is!) normális legyen a vércukra, s csak olyan gyógyszereket szabad alkalmazni, melyek mellett terhesség nem ellenjavallat.
Milyen szűrőmódszerrel derül ki, hogy a kismamának terhességi cukorbetegsége van?
A terhesgondozás során minden kismamánál a 24-28. héten elvégzik a cukorterhelést, de cél az, hogy a fentiek szerint emelkedett kockázattal bíró kismamákat előbb, már a 18. hét körül is megterheljük.
Csak átmeneti vagy végleges állapotról beszélünk?
A terhességi cukorbetegség nem „átmeneti” állapot, arra is felhívja a figyelmet, hogy a későbbi életben a 2-es típusú diabétesz kockázata megnő. Emiatt nagyon fontosnak tartom, hogy a szülést-szoptatást követően, „normál” körülmények között is megismételjék a cukorterhelést.
Mit javasol azoknak a kismamáknak, akiknél terhességi diabéteszt állapítottak meg?
Az egészséges és étrend és a sok mozgás nemcsak a cukorbetegség terápiája, de annak megelőzésére is szolgál.
Felhívjuk kedves olvasóink figyelmét, hogy Dr. Bősze Tibor kismamák részére diabétesz gondozást nem végez, a Bonyhádi Kórház nem rendelkezik Szülészeti Osztállyal. Gondozást csak megfelelő intézményi háttérrel lehet felvállalni.
Milyen panaszokkal fordulhatnak Dr. Bősze Tiborhoz?
- Cukorbetegség kezelése és gondozása
- Életmódi és étrendi tanácsadás különböző élethelyzetekhez (lázas betegség, sportolás, utazás, stb.)
- Pajzsmirigy betegségek kezelése és gondozása
- Belgyógyászati panaszok kivizsgálása, kezelése
- Magasvérnyomás betegség kezelése és gondozása