A HPV a leggyakoribb szexuális úton terjedő vírusfertőzés. A legtöbb aktív szexuális életet élő személynél élete során bekövetkezik, és el is múlik, mert nem alakulnak ki a tünetek. A HPV-ről tudni kell, hogy rizikót jelent, mert sokáig észrevétlen, tünetmentes a szervezetben, miközben képes elindítani a rosszindulatú méhnyakrák kialakulását. Dr. Farkas Bálint szülés-nőgyógyásszal a, a Praxis Dr. Zénó munkatársával a HPV-fertőzésről beszélgettünk.
Online bejelentkezés Dr. Farkas Bálint magánrendelésére
Rendelési idő: Kedd 09:00 – 14:00
Mit értünk az alatt, hogy HPV gyanú?
A HPV egy DNS vírus, ami direkt bőr-bőr érintkezésen keresztül terjed, elsődlegesen nemi úton. A fertőzött sejtek örökítőanyagába beépül és átalakítja őket, ezeket e megfertőzött sejteket koilocytáknak hívják, amelyek fénymikroszkóp alatt is láthatóak. Nyilván a vírus nem látható így, és kimutatására egy speciális módszer szükséges (PCR – polimeráz lánzcreakció). Amennyiben a kenetben a patológus koilocytákat lát, akkor ráírja, hogy HPV gyanú áll fenn.
Mi növeli a HPV-vel való fertőzöttség esélyét?
Elsődlegesen nemi úton terjed a vírus és ez az egyetlen kórokozó, ami ellen az óvszer sem biztosít védelmet. Ha szervezetünk legyengült (krónikus stressz, influenza, autoimmun betegség, stb.) miatt, akkor fogékonyabbank vagyunk a fertőzésre.
Elmondaná a laikusoknak, hogy mi a magyarországi protokoll amennyiben a cytologiai vizsgálat során eltérést tapasztalnak?
A méhnyakrák kialakulása szerencsére egy lassú folyamat (ezért érdemes évente rendszeresen szűrésre járni), emennyiben a szűrés nem negatív, akkor mindenképpen egy HPV kimutatás, u.n tipizálás szükséges. Ez azért fontos, mert körülbelül 100 HPV törzset ismerünk, de nem mindegyik játszik szerepet a daganatok kialakulásában, csak a magas oncogén kockázatú törzsek, ezek méhnyakrák esetében a 16,18, 33,31-es altípusok lennének. A kenettől és a HPV státusztól függetlenül, vagy kezelés, vagy szoros megfigyelés, vagy azonnali műtét lehet szükséges.
Hogy lehet egyértelműen megállapítani,hogy a HPV jelen van vagy nincs a szervezetben?
A vírus kimutatása, csak méhnyak nyakcsatorna részéből származó minta DNS analízisével kimutatható, eredménye nagyjából 4 hét.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár fedezi-e a HPV-teszt költségét
Amennyiben a rákszűrés kóros (tehát nem negatív az eredmény) akkor igen. Ha negatív a szűrés, csak kíváncsiak vagyunk rá, akkor az fizetős.
Tartós HPV fertőzöttségnél milyen kezelési módszerekkel lehet gyógyítani a betegséget?
Léteznek az immunrendszert aktiváló, erősítő gyógyszerek és lokális vírusellenes termékek, de alapvetően igaz az, hogy vírus ellen nincs orvosság (nem olyan mint egy bakteriális fertőzés, amire antibiotikum a megoldás), itt vagy a saját immunrendszere meggyürkőzik vele, vagy a még jobb megoldás a megelőzés, az immunizálás, védőoltás.
Végezetül, el lehet-e kerülni az újrafertőzést?
Nehéz kérdés, a lényeg, hogy aki be van oltva HPV ellen annál elkerülhető az újbóli infekció, de sajnos ezzel szemben az irodalomban korlátozott információval rendelkezünk. Aki átesik egy HPV gyulladáson, annál élete során természetesen újból kialakulhat fertőzés, de daganat abból alakul ki, ha a HPV egy sérült hámterületen keresztül beépül a sejtekbe és évek alatt kifejti azt a negatív hatását, ami majd rosszindulatú daganat kialakulásához vezethet (pl. méhnyak, garat, bél daganat).
További információ Dr. Farkas Bálintról itt olvasható.
1 hozzászólás
Pingback: Nőgyógyászati magánrendelés indul Bonyhádon | Pannondoktor.hu