Az influenza vírus olyan különleges képességekkel rendelkezik, hogy szerkezete folyamatosan és gyorsan változik. Ennek a következménye, hogy időről-időre meglephet minket. A Pannondoktor Dr. Kiss Eszter infektológust, a Praxis Dr. Zénó szakorvosát kérdezte.
Miért veszélyes az influenza?
Az influenza sok embert képes megbetegíteni egyszerre, egy időben, akár komoly szövődményeket is okozva. A betegséggel járó magas láz az idősek, valamint a krónikus betegek számára különösen veszélyes lehet: megterheli a szívet, a tüdőt, felboríthatja az anyagcserét (cukorbetegség). Ezekben a csoportokban megemelkedik a szövődményes esetek száma, a betegség sokkal súlyosabb formában zajlik.
Hogy lehet elkerülni az influenzát, mi a védekezés leghatékonyabb módja?
Mivel az influenza cseppfertőzéssel terjed, ezért próbáljuk kerülni a zsúfolt, zárt tereket, hiszen ott nagyobb a fertőzés átadásának valószínűsége. Tüsszentéskor használjunk papír zsebkendőt, amelyet ezt követően dobjunk ki a szemetesbe. Egyes kutatások szerint a fertőzés piszkos kéz útján is terjedhet, ezért nagyon fontos a rendszeres kézmosás.
A védekezés leghatékonyabb módja az évente ismételt influenza elleni védőoltás. Az influenza elleni védőoltásban levő törzseket a WHO határozza meg, az előző szezon megbetegedési adatait elemezve, vagyis az előző szezon tapasztalatai tükröződnek az aktuális időszak oltóanyagának az összetételében.
Mit tartalmaznak ezek az oltóanyagok?
Az influenza ellenes oltóanyagok inaktivált vírust vagy a vírusnak csupán egy meghatározott részét tartalmazzák. Ezek nem okozhatnak betegséget, csupán felkészítik az immunrendszert az influenza elleni védekezésre. Az oltás beadását esetlegesen kísérő kellemetlen tünetek csak átmeneti jellegűek, önmaguktól spontán szűnnek néhány napon belül.
Kinek javasolt a védőoltás?
A védőoltás javasolt mindenkinek, fél éves kor felett!
Kik tartoznak a legveszélyeztetettebb csoportba?
Az influenza elleni vakcina kiemelten ajánlott a következő csoportok részére:
- krónikus légzőszervi betegségben szenvedők, asztmás betegek
- súlyos elhízás vagy neuromusculáris betegség miatt korlátozott légzési funkciójú betegek
- szív-, érrendszeri betegségben szenvedők (kivéve a kezelt magasvérnyomás betegséget)
- veleszületett vagy betegség/kezelés révén szerzett immunhiányos állapotban szenvedő betegek
- krónikus máj- és vesebetegek
- anyagcsere-betegségben szenvedők, pl. diabetes
- 60 éven felüliek, egészségi állapotuktól függetlenül
- ápolást, gondozást nyújtó, rehabilitációs, átmeneti elhelyezést nyújtó intézményekben, lakóotthonokban, vagy egészségügyi intézményekben huzamosabb ideig ápolt személyek
- várandós nők
- azon hölgyek számára, akik a gyermekvállalást az influenza szezonális időszakára tervezik
Érdemes magunkat még a szezon kezdete előtt beoltatni, hogy legyen elegendő idő a védettség kialakulásához!
Influenza védőoltással kapcsolatos konzultációért forduljon Dr. Kiss Eszterhez, a Praxis Dr. Zénó infektológusához. Fontos tudnia, hogy az oltás beszerzését és beadását a klinika nem tudja biztosítani, ez a háziorvos kompetenciája.
Infektológia magánrendelés:
7400 Kaposvár, Szegfű u. 1
Tel: +36-20/244-2936
Bejelentkezés és Információ: http://www.kardiologiai-maganrendeles.hu/hu/dr-kiss-eszter.html