A mesterséges édesítőszereket tartalmazó üdítők háromszorosára növelhetik az agyi-érkatasztrófa és a demencia (időskori elbutulás) kockázatát – figyelmeztetnek a kutatók az Amerikai Szívtársaság Stroke című folyóiratában közölt tanulmányukban.
“Tanulmányunk rávilágít annak szükségességére, hogy alaposabban megvizsgáljuk ezt a területet, tekintve, hogy az emberek milyen gyakran isznak mesterséges édesítőszereket tartalmazó üdítőket” – húzta alá Matthew Pase, a tanulmány egyik szerzője.
A kutatók a Framingham Heart Study elnevezésű nagyszabású kardiológiai kutatás 2888, nagyrészt fehérbőrű, 45 éves kor feletti résztvevőjét vonták be az agyi-érkatasztrófa és 1484 hatvan év feletti résztvevőjét a demencia előfordulását vizsgáló tanulmányukba.
A tíz éven át tartó követéses tanulmány során a kutatók megnézték, hogy mely alanyoknál jelentkezett agyi-érkatasztrófa, vagy demencia, majd összevetették a betegségek előfordulási arányát a résztvevőktől előzetesen bekért táplálkozási adatokkal.
A vizsgálati időszak végén a stroke előfordulását vizsgáló tanulmány résztvevői közül 97-en (3 százalék) szenvedtek agyi-érkatasztrófát, közülük 82-en iszkémiás, azaz oxigénhiányos stroke-on estek át, míg a demencia előfordulását vizsgáló tanulmány résztvevői közül 81-nél (5 százalék) alakult ki időskori elbutulás, közülük 63 alanynál Alzheimer-kórt – a demencia leggyakoribb formáját – diagnosztizáltak.
A különböző befolyásoló tényezők, úgy mint az életkor, a nem, a kalóriabevitel és az iskolai végzettség figyelembe vételét követően a kutatók arra jutottak, hogy azoknál, akik naponta legalább egy diétás üdítőt megittak, háromszor nagyobb volt az iszkémiás stroke jelentkezésének a valószínűsége és 2,9-szer nagyobb eséllyel alakult ki náluk Alzheimer-kór.
“Ez egyértelműen azt mutatja, hogy a diétás üdítők nem jelentenek egészséges választást” – mondta Pase. “Azt tanácsoljuk, hogy az emberek rendszeresen igyanak vizet a cukros, vagy mesterséges édesítőket tartalmazó üdítők helyett” – tette hozzá a szakember.
A kutatók ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a tanulmányuk egyetlen embercsoport megfigyelésére épült és nem tud ok-okozati összefüggést kimutatni.
Az ISA másként látja
A Nemzetközi Édesítőszer Szövetség (ISA) ugyanakkor állásfoglalásában leszögezi: nincs hihető mechanizmus annak magyarázatára, hogy potenciális kapcsolat volna a diétás üdítők és az agyvérzés (stroke) vagy a demencia kialakulása között.
Mint közleményükben kiemelik, napjainkban az elhízás (ami egyben a szív- és érrendszeri betegségek, köztük a stroke fő kockázati tényezője) és a demencia ismert rizikófaktorának számító cukorbetegség egyre inkább terjedőben van világszerte. Az ISA álláspontja szerint ebben a helyzetben népegészségügyi szempontból veszélyes elrettenteni az embereket az alacsony kalóriatartalmú édesítőszerek használatától, hiszen azok biztonságos és hatékony módját jelentik a testsúlycsökkentésnek és -karbantartásnak éppúgy, mint a vércukorszint-szabályozásnak.
A kutatók (Pase és szerzőtársai) maguk is hangsúlyozták, hogy a tanulmányuk egyetlen embercsoport megfigyelésére épült és nem alkalmas ok-okozati összefüggés kimutatására – írja az ISA.
Forrás: MTI