Hivatalosan is átadták a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának legújabb épületét, a Rét utcai telephelyen álló Rehabilitációs Központot. Az európai uniós források felhasználásával elkészült modern kórházi részleg a neurológiai, a kardiológiai és a pulmonológiai betegek gyógyászati utókezelését fogja segíteni – számol be a pte.hu
A dél-dunántúli régió három megyéjének összesen 12 intézménye fogott össze 2012-ben, hogy egy konzorciumba tömörülve közös erővel fejlesszék több különféle orvosszakmai területet érintő rehabilitációs tevékenységeik infrastrukturális hátterét és eszközparkját.
A konzorciumot vezető Pécsi Tudományegyetem egy régi hiányosságot pótolt a 780 millió forintos beruházás keretében elkészült Rehabilitációs Központ felépítésével. A Neurológiai és az Idegsebészeti Klinikához közvetlenül is kapcsolódó, 1600 négyzetméteres épület kettős célt szolgál. Egyrészt otthont ad a balesetek vagy vérzések következtében fellépő idegrendszeri károsodások akut ellátását követő fekvőbeteg rehabilitációnak, másrészt a szív- és tüdőgyógyászati betegek ambuláns rehabilitációjának is.
A kétszintes kórházi szárny emeletén 25 ágyas fekvőbeteg részleget alakítottak ki, amelynek elsődleges feladata az agyi és idegrendszeri károsodásokat elszenvedett betegek korai rehabilitációja. Ezekben az esetekben az érintettek hosszú távú túlélése és a gyógyulásuk mértéke szempontjából is kulcsfontosságú, hogy a helyreállító célú kezeléseket minél hamarabb, lehetőség szerint már az akut ellátás utolsó fázisában megkezdjék. A komfortos kórtermekkel és minden szakmai igényt kielégítő műszerparkkal rendelkező központban ennek minden feltétele adott lesz.
A létesítmény másik funkciója a kardiológiai és pulmonológiai betegek rehabilitációs célú utókezelése. Elsősorban szívműtéten vagy katéterezésen átesett, infarktus után gyógyuló, valamint a különféle krónikus légzőszervi megbetegedésekben szenvedő járóbetegek ambuláns ellátására koncentrálnak. Előbbi a szív- és érrendszeri megbetegedésekből eredő halálozások országosan is magas aránya miatt is különösen fontos, hiszen a megfelelő színvonalú és időben elkezdett rehabilitációval a betegek gyógyulási esélyei és jövőbeni életminősége is látványosan javítható. A pulmonológiai kezelések pedig elsősorban a város bányászati hagyományai miatt rendkívül gyakori szilikózisos, asztmás, és COPD-s (krónikus obstruktív légúti betegségben szenvedő) páciensek magas száma miatt élveznek kiemelt figyelmet. Így több ezer érintett számára helyben is elérhető lesz a legmagasabb színvonalú ellátás.
Forrás: PTE
23 hozzászólás
Ilona Tóth liked this on Facebook.
Kovács Attila liked this on Facebook.
Antal Ildikó liked this on Facebook.
Yvette Hága liked this on Facebook.
Beáta Bátori liked this on Facebook.
Laky András liked this on Facebook.
Józsefné Szabó liked this on Facebook.
Szijártó Tamás liked this on Facebook.
Piroska Kovács liked this on Facebook.
Erika Kiss liked this on Facebook.
Éva Guth liked this on Facebook.
Szentirmai Judit liked this on Facebook.
Gertrúd Pórszász liked this on Facebook.
Ivett Budai liked this on Facebook.
Vilma Bábel liked this on Facebook.
László Göbölös liked this on Facebook.
István Tóth liked this on Facebook.
Klauz Kati liked this on Facebook.
Márti Végh liked this on Facebook.
Annamária Kazi liked this on Facebook.
Mercédesz Bosnyák liked this on Facebook.
Klári Bükiné Rajnai liked this on Facebook.
Edit Marosi liked this on Facebook.