A Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Orvosi Tudományok Osztályának tagjai nyílt szavazáson támogatták a Svéd Királyi Tudományos Akadémia kezdeményezését, amely szerint a homeopátiás készítményeket ugyanolyan hatékonysági vizsgálatoknak kell alávetni, mint a hagyományos gyógyszereket.
Idén a világ különböző országaiban születtek állásfoglalások a homeopátiás szerek vizsgálatáról. Az ausztrál Nemzeti Egészségügyi és Orvostudományi Kutatási Tanács (NHMRC) a homeopátiáról készített 176 tanulmány elemzésével következtetett arra, hogy nincs olyan hiteles adat, amely bizonyítaná e szerek hatékonyságát.
Ennek alapján az ausztrál orvostudományi kutatások csúcsszerve márciusi állásfoglalásában arra hívja fel a figyelmet, hogy a homeopátiás eljárások nem alkalmazhatók krónikus és súlyos betegségek kezelésére vagy olyan esetekben, amelyek súlyos állapotromlással fenyegetnek.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia ez év májusában elfogadott állásfoglalása szerint a homeopátiás szereket ugyanolyan szabványok szerint kellene minősíteni és engedélyeztetni, mint a gyógyszerjelölteket. Ellenkező esetben hosszú távon beláthatatlan következményei lehetnek annak, ha egészségügyi termékként kerülnének nyilvántartásba olyan készítmények, amelyek hatékonyságát tudományosan nem bizonyították.
A Svéd Királyi Tudományos Akadémia kezdeményezésével foglalkozott az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testületének (EASAC) élettudományi bizottsága is. A testület az uniós államok akadémiáinak esetleges közös fellépését fontolgatva szeretné felmérni, hogy az EU más országaiban is viták tárgyát képezi-e a homeopátiás szerek minősítési eljárása.
Magyar tudósok már többször megfogalmazták, hogy a homeopátiás szereket a bizonyítékokon alapuló orvoslás kritériumai alapján kellene elbírálni. Az Egészségügyi Tudományos Tanács korábbi, 1991-ben kiadott állásfoglalásában a „leghatározottabban ellenezte azoknak a gyógyhatásúnak vélt és hirdetett szereknek az orvosi, gyógyszer helyetti alkalmazását, amelyeknek kedvező hatását még nem bizonyították, amelyek a jelenleg, nemzetközileg és hazánkban is érvényes rendelkezéseknek megfelelő vizsgálati procedúrán nem jutottak át és amelyeket illetékesek még nem minősítettek.”
„A hazai kutatói társadalom érdeklődését is felkeltette az ausztrál és a svéd állásfoglalás. Az MTA Orvosi Tudományok Osztálya csatlakozott a mostani svéd kezdeményezéséhez, egyhangúlag fogadta el az erről szóló előterjesztést” – mondta Mandl József biokémikus, az MTA rendes tagja, az Egészségügyi Tudományos Tanács (ETT) elnöke az mta.hu-nak.
A biokémikus hozzátette: a tudománynak meghatározott, igen szigorú módszerei és rendszerei vannak, ezekbe a homeopátia nem illeszthető be. A homeopátiás szerek nem felelnek meg a bizonyítékokon alapuló orvoslás kritériumainak.
„Lehetnek különböző elméletek, de mindent bizonyítani kell. Erről szól a tudomány, erre szeretnénk felhívni a figyelmet” – fogalmazott Mandl József.
Forrás: MTI/MTA
6 hozzászólás
Christine Sultan liked this on Facebook.
Kovács Orsolya Lilla liked this on Facebook.
Józsa Emese liked this on Facebook.
Beáta Bátori liked this on Facebook.
Rózsa Kardosné liked this on Facebook.
Erika Kiss liked this on Facebook.