2015. szeptember 11-ig kellett nyilatkozniuk a szülőknek arról, hogy a 7. osztályba járó leánygyermekük számára kérik-e az önkéntes, térítésmentes méhnyakrák elleni védőoltást. A védőoltás iránti érdeklődés az előző évhez hasonlóan nagy volt, a visszaérkezett nyilatkozatok alapján az érintettek több mint háromnegyede élni kíván a lehetőséggel.
Az iskola-egészségügyi szolgálatoknál dolgozó védőnők végezték a védőoltások szervezését, akik az érintett szülőket/gondviselőket és az oltásra jogosult leányokat tájékoztatták az önkéntes térítésmentes méhnyakrák elleni védőoltás lehetőségéről és annak időpontjáról. A visszaérkezett nyilatkozatokat az iskolavédőnők begyűjtötték, összesítették az adatokat, és az oltást kérők számára megigényelték az Országos Szakmai Információs Rendszeren (OSZIR) keresztül az oltóanyagot.
Az OSZIR-on keresztül beérkezett adatok alapján az Országos Epidemiológiai Központ elkészítette azt az összesítést, amelynek alapján az oltóanyag kiszállítása történik. Az adatokból kiderül, hogy a 44 ezer jogosult gyermek szülei közül közel 34 ezer kérte a térítésmentes védőoltást, ez országos átlagban közel 80 százalékot jelent.
A méhnyakrák elleni védőoltásokat a magyarországi jól bevált gyakorlat szerint iskolai kampányoltások keretében bonyolítják le. Az első védőoltásra az ütemezés szerint 2015 októberében, a második vakcina beadására pedig 2016 áprilisában kerül sor.
Az oltóanyag kiszállítása már megkezdődött, legkésőbb október 5-ig az ország valamennyi iskolába eljut a vakcina, és megkezdődhet a védőoltás beadása.
A méhnyakrák megelőzését szolgáló védőoltást azok is kaphatnak, akik a kedvezményes oltási programokból kimaradtak, hiszen gyógyszertári forgalomban – térítés ellenében – többféle vakcina is hozzáférhető. Mivel az oltóanyag vényköteles, ezért ehhez előzőleg fel kell keresni a háziorvost.
A HPV a humán papillomavírus nevének rövidítése. Több mint száz típusa van, és ismereteink szerint ezek közül legalább 13 okozhat méhnyakrákot. A méhnyakrákok mintegy 70 százalékáért a HPV-vírusok közül kettő típus, a 16-os és a 18-as tehető felelőssé. A felajánlott önkéntes védőoltás, amelyet az állam térítésmentesen biztosít, ezek ellen véd. Az oltóanyag biztonságos. Nem tartalmaz sem élő vírust, amely szaporodhatna a szervezetben, sem genetikai anyagot, amelyek a sejtekbe beépülve megváltoztathatná annak működését. Az oltás hatására az immunrendszer képes lesz arra, hogy a valódi vírus megjelenése esetén gyorsabban termeljen ellenanyagot ellene. Ezáltal a szervezet képes lesz kivédeni a fertőzést. Fontos hangsúlyozni, hogy a védőoltással járó esetleges kellemetlenség jóval kisebb kockázatot jelent annál, mint amit egy, a védőoltás hiányában esetlegesen kialakuló rákos megbetegedés jelenthet.
Forrás: ÁNTSZ
6 hozzászólás
László Göbölös liked this on Facebook.
Klári Bükiné Rajnai liked this on Facebook.
Antal Ildikó liked this on Facebook.
Christine Sultan liked this on Facebook.
Józsa Emese liked this on Facebook.
Rózsa Kardosné liked this on Facebook.