A stroke, az agyi érkatasztrófa megelőzhető, mert az életmód helyes megválasztásával, mozgással, és rendszeres szűréssel komoly eredményeket lehet elérni – mondta Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár.
Az államtitkár a Magyar Kardiológusok Társasága és a Magyar Stroke Társaság a Szívvel a stroke ellen országos kampány kecskeméti állomásán azt mondta, a stroke félelmetes megbetegedés, a magyar halálozási statisztika harmadik helyén áll, évente több ezer ember hal meg miatta. A stroke következményeként a betegek 12 százaléka meghal, illetve a stroke-on áteső betegek nagy része nehezen rehabilitálható, nehezen vezethető vissza a munkába – tette hozzá. Álláspontja szerint együtt kell dolgozni az egészségügyi kormányzatnak, a civileknek azért, hogy már az iskolás korban olyan tudást kapjanak a fiatalok, amely meghatározza későbbi helyes életmódjukat.
Januárban szigorú, az európai szabványoknak megfelelő közétkeztetési rendelet lép életbe, így a sóbevitelt jelentősen csökkenteni kell, mert az a magas vérnyomás kialakulásának egyik legfőbb oka – mondta az államtitkár. Zombor Gábor népegészségügyi célként fogalmazta meg az egészséges életmódot, a mindennapos testnevelés bevezetését és a sport megszerettetését a fiatalokkal. Elmondta, hogy a következő években az Egészségfejlesztési Operatív Program keretében kiemelten foglalkoznak a népegészségüggyel.
Folyovich András neurológus főorvos, a Magyar Stroke Társaság tagja ismertette, hogy Magyarországon évente 45-50 ezer beteget vesznek fel a kórházakba stroke miatt, és csak a 25 százalékuk tud tünet- és panaszmentesen visszamenni a munkába. Ötven százalékuk valamiféle segítségre szorul, sok esetben nem tudja a munkáját folytatni. Csak akkor van remény a gyógyulásra, ha a beteg az észleléstől számított 3-4,5 órán belül kórházi kezelést kap.
A stroke kialakulásában a magas vérnyomást, a cukorbetegséget, a vérzsírbetegséget és a pitvarfibrillációt nevezte a legnagyobb rizikófaktoroknak. „Ha ezeket a kockázati tényezőket meg tudjuk előzni – mondta -, akkor óriási esélyt adtunk a betegnek, orvosnak és társadalomnak egyaránt.”
Forrás: MTI
3 hozzászólás
Isvánné Bodnár liked this on Facebook.
Józsa Emese liked this on Facebook.
Zénó Ajtay liked this on Facebook.