Július 2-ától nem kötelező az AFP- (alfa-fetoprotein) vizsgálat, azt csak akkor végzik el, ha a kismamát kezelő szakember ezt kéri – közölte az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) kedden az MTI-vel.
Az OEP sajtóinformációkra reagálva azt írta, nem igaz az a megállapítás, hogy a pénztár „július 1-jétől nem finanszírozza a tömeges szűrést”. Hozzátették: továbbra is finanszírozott ellátásról van szó, csak annak elvégzése július 2-ától már nem kötelező. Ha viszont a kismamát kezelő szakember az AFP-szűrés mellett dönt, akkor azt az OEP továbbra is finanszírozza. A közlemény szerint a közfinanszírozott ellátásokat felsoroló rendelet egy melléklete továbbra is tartalmazza az említett szűrés kódját.
A Down Egyesület hétfőn késő este azt közölte az MTI-vel, hogy az OEP július elsejétől már nem fizeti a várandósok AFP-vizsgálatát. Úgy vélik, az eddig a 16. terhességi héten elvégzett vérvizsgálat az alkalmazott szűrőeljárások közül a legkevésbé megbízható volt, sok olyan esetben is eltérést mutatott, amikor nem állt fenn genetikai elváltozás.
Kitértek arra: üdvözlendő, hogy a vizsgálat már nem része a rutineljárásnak, de hasonlóan örvendetes lenne, ha a kromoszóma-rendellenességek – a leginkább a Down-szindrómás magzatok – kiszűrésére történő igyekezet közben nagyobb körültekintéssel járnának el.
A szervezet közölte, a minisztérium szakmai protokollja a Down-szindróma várandósság alatti diagnosztizálásának fontosságát jelenleg abban jelöli meg, hogy „így a Down-kóros újszülött világrahozatala megelőzhető”. A diagnosztikus beavatkozásoknak ugyanakkor az egyesület szerint a leendő szülők informálását kellene célozniuk.
Forrás: MTI
1 hozzászólás
Józsa Emese liked this on Facebook.