A szorongás és az alvászavarok kezelésére a hatékony és biztonságos szintetikus gyógyszerek mellett, a javulás reményében egyre többen választják az alternatív gyógymódokat. Számos olyan jól bevált és biztonságos gyógynövény létezik, amely bizonyos esetekben a szintetikus szerek alternatíváját jelentheti.
A modern fitoterápiában a szorongás és az alvászavar kezelésére alkalmazott legfontosabb gyógynövények a macskagyökér, a komló, a levendula, a citromfű, a kamilla és a golgotavirág, mely növények mindegyikének drogja hivatalos a VIII. Magyar Gyógyszerkönyvben.
Macskagyökér (Valeriana officinalis)
A bizonyítottan nyugtató-altató hatású macskagyökér a nyugtalanság, ingerlékenység, irritabilitás csillapítására elfogadott szer, amely az elalvást is elősegíti. Biztonságos és jól tolerálható gyógynövény, mellékhatásai enyhék, a szintetikus szerekkel szembeni előnye, hogy altatóként alkalmazva nem okoz másnap reggel levertséget.
Indokolt esetben, az orvos javaslatára 3 év feletti gyermekek kezelésére is alkalmazható. Egy vizsgálat szerint a citromfűvel kombinációs készítmény gyermekek nyugtalanságának csillapítására is biztonságosan és hatásosan alkalmazható
A macskagyökér fokozhatja más központi idegrendszeri depresszáns szerek (például az alkohol) hatását. Elővigyázatossági okokból várandós vagy szoptató nők és 3 év alatti gyermekek számára nem javasolt a macskagyökér-tartalmú készítmények fogyasztása.
Komló (Humulus lupulus)
Enyhe nyugtató és altató hatását kevés klinikai bizonyíték támasztja alá, alkalmazása elsősorban a növény tradicionális használatán alapul. Macskagyökérrel kombinált készítményeinek hatásosságát több vizsgálatban megállapították. A komló kiegészítője lehet a nyugtató és altató készítményeknek, az azonban még nem igazolt, hogy önmagában alkalmazva is kielégítően hatásos lenne.
Alkalmazásával kapcsolatban sem mellékhatások, sem abszolút ellenjavallatok nem ismertek, de óvatosságra int, hogy a komló fokozhatja egyéb központi idegrendszeri depresszánsok (nyugtatók, alkohol) hatását, valamint a depresszió tüneteit.
Levendula (Lavandula angustifolia)
A levendula kémiailag mélyrehatóan vizsgált növény. A hatás szempontjából legfontosabbnak illóolaj-tartalmát tartják. Szájon át vagy belélegezve a szorongásos kórképek, alvászavarok biztonságos szerének tekinthető. A növény nyugtató hatásának vizsgálata során kiderült, hogy az illóolaj komponensei a benzodiazepin-típusú nyugtatókhoz hasonló módon hatnak. A levendula jó zsíroldékonyságú, a vérben is megjelenő komponensei az agyban közvetlenül fejtik ki hatásukat.
A levendula nagy előnye, hogy használatának nem ismertek mellékhatásai, ellenjavallatai és gyógyszer-kölcsönhatásról sem tudunk. Biztonsági okokból terhes nőknek nem javasolják az alkalmazását
Nyugtató fürdő készítéséhez 20 liter fürdővízhez 20-100 g drogot javasolnak.
Citromfű (Melissa officinalis)
A citromfű szárított levele (orvosi citromfű levél; Melissae folium) hazánkban hivatalos gyógyszerkönyvi minőségű drogként szerepel.
Nyugtatóként történő felhasználása népi gyógyászati adatokon alapul. Eddigi vizsgálataiban macskagyökérrel kombinálva alkalmazták, és kimutatták, hogy a kombinációs készítmény a placebónál nagyobb mértékben javítja az alvás minőségét.
Egy vizsgálat szerint gyermekek nyugtalanságának csillapítására is biztonságosan és hatásosan alkalmazható a macskagyökeret és citromfüvet tartalmazó kombinációs készítmény.
Golgotavirág (Passiflora incarnata)
A golgotavirág hajtásának napi 4-8 grammja (forrázatként) a legtöbb szakirodalom szerint indokoltan alkalmazható nyugtalanság, szorongás vagy álmatlanság kezelésére.
A gyári készítmények a drogot jellemzően más központi idegrendszeri hatású növény drogjával kombinációban tartalmazzák. Megfelelő dokumentáció hiányában a drog alkalmazása kerülendő várandósság és szoptatás alatt.
Kamilla (Matricaria recutita)
Európa déli országaiban és Angliában a növény elismert nyugtató. A növény teájának nyugtató hatása nem bizonyított, alkalmazását a kevésbé súlyos esetekben ajánlják.
A kamilla biztonságos növényn, azonban allergiás reakciókat válthat ki. Rokon fajokkal, mint például a körömvirággal, keresztallergia alakulhat ki, ezért kamillaallergia esetén kerülni kell a növénycsaládba (fészekvirágzatúak, Asteraceae) tartozó fajok alkalmazását.
Ami a táplálékkiegészítőket (pl. mellékvese-kivonat, gyömbér, zöldtea, makrobiotikus étrend, zabkészítmények, aminosavak, melatonin, ómega-3-zsírsavak) illeti, nincs elegendő bizonyíték arra nézve, hogy eredményesen és biztonsággal alkalmazhatók lennének szorongásos zavarok ellen.
Forrás: Pharmaonline
3 hozzászólás
Ildikó Szabó liked this on Facebook.
Katalin Giber liked this on Facebook.
Józsa Emese liked this on Facebook.