Az MTA-SE Neuropszichofarmakológiai és Neurokémiai Kutatócsoportja több ezer személy génállományának, hangulatának és az őket érő stressz mértékének elemzésével kimutatta, hogy a galanin nevű agyi neuropeptidet és receptorait kódoló gének is szerepet játszanak a depresszió kialakulásában.
Az Európai Unió felmérése szerint az egészségügyi kiadások közül a legnagyobb terhet a társadalomnak a központi idegrendszer betegségei jelentik. Ezen belül a hangulatzavaroké, elsősorban a tartós lehangolt érzelmi állapotot okozó, úgynevezett unipoláris depresszióé a vezető szerep, amely az Egészségügyi Világszervezet (WHO) előrejelzése szerint 2030-ra világviszonylatban is a lista élére kerül, megelőzve többek között a szívinfarktust és a közlekedési balesetek költségeit is.
A depresszió a lakosság körében körülbelül 15 százalékos, azaz átlagosan minden ötödik-hatodik ember életében előfordul olyan időszak, amikor a hangulata oly mértékben romlik, hogy az a klinikai depresszió súlyosságát is eléri. A gazdasági válság, mint környezeti hatás tovább súlyosbította a helyzetet, mely következménye, hogy Európában nőtt az öngyilkosságok száma.
A depresszió kialakulását vizsgáló eddigi kutatások 35-40 százalékban örökletes faktorokat tettek felelőssé. A napjainkban végzett legátfogóbb genetikai vizsgálat, mely több mint 9000 depressziós beteg genetikai mintáját elemezte, a depresszió kialakulásának okaként csak 0,6 százalékát tudta magyarázni a genetikai variánsokkal.
A depresszió terápiájában az első antidepresszáns-kezelés után csupán a betegek 50 százalékánál jelentkezik javulás, az is csak hetekkel a kezelés megkezdése után. Az új antidepresszív gyógyszerek hatásmechanizmusa is megegyezik a korábbi antidepresszáns gyógyszerekével, melyek a monoaminok (szerotonin, noradrenalin, dopamin) idegsejtekbe történő visszavételét vagy egyes receptorait gátolják.
A Semmelweis Egyetem Gyógyszerhatástani Intézete, a Nemzeti Agykutatási Program keretében azon dolgozik, hogy a jelenlegitől eltérő támadáspontú antidepresszív gyógyszerek fejlesszen ki. A kutatás során 2500 hazai és manchesteri személy génmintáját, élet-stressz előzményeit, depresszióval és szorongással kapcsolatos tüneteit elemezte. Az új eredmények a galaninnak a depresszió kialakulásában játszott szerepére utaltak.
A galanin, mely az emberben 30 aminosavból álló kicsi neuropeptid, az agy számos területén egy aktiváló és két gátló receptoron keresztül fejti ki hatását. A galanin csak speciális körülmények között szabadul fel, például amikor az idegsejt egy erős ingerlés hatására az impulzusok gyors sorozatát adja le. A galaninrendszer négy tagjának génje együtt, az 1-es és 2-es receptorának génje pedig külön-külön is jelentősebb szerepet játszik a depresszió kialakulásában.
Az eredmény révén a galanin receptorai lehetnek az új, hatékonyabb gyógyszerek fejlesztésének gyógyszercélpontjai. A kutatók célja kideríteni, hogy a mostani antidepresszánsok nem hatnak-e a galanin rendszer egyes elemeire, mert akkor elkezdődhet a galanin rendszerre ható potenciális gyógyszermolekulák kifejlesztése.
5 hozzászólás
Józsa Emese liked this on Facebook.
Máté Józsefné liked this on Facebook.
Edit Radnai liked this on Facebook.
Isvánné Bodnár liked this on Facebook.
Végh Lászlóné liked this on Facebook.