Az inzulinrezisztenciának is nevezett 2-es típusú cukorbetegség során a szervezet sejtjei nem reagálnak megfelelően a hasnyálmirigy által termelt inzulin hormonra, mely felelős a vércukorszint szabályozásáért, ezért a vérben rendellenesen megnő a cukormennyiség. A növényekben előforduló természetes vegyületek együttes hatása csökkenti a diabétesz kockázatát.
Egy tavalyi nemzetközi kutatás 187 ezer amerikai étrendjében a gyümölcsevés és a 2-es típusú cukorbetegség kapcsolatát vizsgálta. A gyümölcsök között rákérdeztek a szőlőre (mazsolára), az őszibarackra, a sárgabarackra, a szilvára, a banánra, a dinnyére, az almára, a körtére, a narancsra, a grépfrútra, az eperre és az áfonyára. A résztvevőknek negyedévente kellett beszámolni arról, hogy átlagosan milyen gyakran fogyasztottak ezekből a gyümölcsökből egy-egy adagot.
A kutatók azt az eredményt kapták, hogy a bármilyen gyümölcs fogyasztása jótékony hatással van a 2-es típusú cukorbetegség megelőzésében, különösen az áfonya, a szőlő (mazsola), az alma és a körte. Az utóbbiak esetében a kedvező hatást a gyümölcsökben is előforduló, vízoldékony színvegyület, a flavíliumok magas szintjének tulajdonították. Ezek a gyümölcsök természetes polifenolokat is tartalmaznak, melyek segítik a vércukor felvételét.
A gyümölcslevek fogyasztásánál az eredmények már korántsem voltak ilyen biztatóak. A 2-es típusú cukorbetegség kockázata némileg emelkedett, melyet a kutatók azzal magyaráztak, hogy egyrészt a gyümölcslevekben jóval kevesebb jótékony hatású összetevő található, mint a teljes gyümölcsökben, másrészt a gyümölcsleveket a szervezetünk hamarabb megemészti, azok cukortartalma gyorsabban emeli a vércukor és az inzulin szintjét. A cukorbetegség elkerülése érdekében a heti gyümölcslé adagot célszerű csökkenteni és teljes gyümölcsökre cserélni.
A természetes flavonoidokban gazdag étrend mellett kisebb valószínűséggel alakul ki az inzulinrezisztencia, egyensúlyban marad a vércukorszint, gyulladáscsökkentő hatása megelőzi a szív- és érrendszeri megbetegedések, a diabétesz és daganatok kialakulását. Kiemelendő a petrezselyem, zeller, kakukkfű, rozmaring, padlizsán, vöröskáposzta, cékla, rebarbara és a bogyós gyümölcsök fogyasztása. A hivatalos ajánlás napi öt adag zöldség és gyümölcs fogyasztását javasolja.
8 hozzászólás
Rózsa Hudi Emilné liked this on Facebook.
Máté Józsefné liked this on Facebook.
Nóra Ivókné Bodrogi liked this on Facebook.
Gábor Jaszenovits liked this on Facebook.
Isvánné Bodnár liked this on Facebook.
István Fülep liked this on Facebook.
István Matucza liked this on Facebook.
Viktoria Nagy liked this on Facebook.