Kedves Olvasó!
Újságunk egy új rovatot indított, első cikkünk múlt héten jelent meg, a magasvérnyomás betegség felismerésével és szövődményeivel foglalkozott. Ezt most folytatjuk, a hypertonia kezeléséről lesz szó. Ebben ma is szakembert kértünk segítségül.
Előző számunkban Ajtay Zénó dr. segítségével bemutattuk a hypertonia diagnózisát, jelentőségét, legfőbb tüneteit és szövődményeit, a szükséges vizsgálatokról is szó esett, valamint arról, hogy általában krónikus betegség, így az egész életen át kezelendő. Most Dr. Farkas Krisztina a Medizen Kft. főorvosa, a Praxis Dr. Zénó orvosigazgatója lesz segítségünkre, akivel a kezelési lehetőségeket fogjuk megbeszélni.
– Szinte minden beteg családjában van magasvérnyomás beteg, számtalan megjegyezhetetlen gyógyszert szednek hozzátartozóink. Ezt a betegséget csak gyógyszerrel lehet kezelni?
– Természetesen nem, az orvoslás legfontosabb pillére a megelőzés, így itt is ezt kell elsősorban hangsúlyozni. Már gyermekkorban észlelhető a lakosság elhízása, kimutatott tény, hogy a gyermek- és/vagy fiatal-korban lévő túlsúlyos gyermek várható élettartama alacsonyabb, nagyobb valószínűséggel betegszik meg szív-érrendszeri és anyagcsere, elsősorban cukorbetegségben. Ez a felnőtt korra is igaz, tehát az első legfontosabb alapelv a helyes életmódra nevelés. Mind a rendszeres testmozgás, mind a táplálkozás igen fontos.
-Mennyi az a testmozgás, ami elfogadható lenne?
– Legalább heti 4 alkalommal 30 perc. Élettani érdekesség, hogy 30 perc= 2×20 perccel. Tehát, ha nincs idő egyszerre fél órát az életünkből erre rászánni, akkor 2 alkalommal 20 perc is megteszi.
– Ez gyermek és felnőttkorra is igaz?
– Igen, csak más az edzés intenzitása. Az edzők és a sportorvosok ezt általában a tréning közbeni pulzusszám alapján tudják becsülni. A tréningszerű testmozgás pulzusszáma a 70 százaléka szorozva a 220 mínusz életkor értéknek:
tréning pulzus= 0,7x ( 220-életkor )
– Tehát egy 40 éves ember 126/perces pulzussal, míg egy 70 éves 115/perces pulzussal tréningezzen?
– Általában igen. Néha orvosi tanácsra is szükség van, mert a betegségek vagy gyógyszerszedés esetén a javaslat lényegesen módosulhat.
– Milyen mértékben lehet csökkenteni a vérnyomást nem gyógyszeres kezeléssel?
– A rendszeres testmozgás akár 15/5 Hgmm-rel, a sószegény étrend 3-4 Hgmm-rel, a testsúlycsökkentés kg-ként 1 Hgmm-rel, a bő Kalcium bevitel, mediterrán étrend még 5 Hgmm-rel, a rendszeres túlzott alkoholfogyasztás mérséklése, a vércukor beállítása, 5-15 Hgmm-rel tudja csökkenteni a vérnyomást.
Ez mind a prevencióban, mind a már kialakult betegség során hat, de egyéni különbségek vannak.
– Léteznek alternatív módszerek is a vérnyomás mérséklésére?
– Természetesen az akadémikus orvoslás lehetőségei mellett van egy átmeneti szürke zónába eső betegcsoport, akik természetgyógyászati eszközökkel is kezelhetők, a reakciójuk a kezelésre változó, az eredményt ellenőrizni kell.
– Fűben, fában orvosság, mi ajánlható a természetes készítmények közül?
– A vérnyomás mechanizmusától függően hathatnak a nyugtató hatású gyógynövényekből készített teák, jó hatással lehetnek a vizelethajtók is, de a vérnyomásbetegség hármas fogata a fagyöngy, galagonya és fokhagyma kivonatából nyert készítmények.
– Ezt azt jelenti, hogy ha a betegek betartanának minden javaslatot, akkor nem is kellene gyógyszer?
– Számszakilag nézve gyakran meg lehetne oldani, de a betegek nem véletlenül lettek hypertoniásak, a szokásaikat a legnehezebb megváltoztatni. Ezért hiba lenne azzal kecsegtetni őket, hogy nem kell gyógyszer. Ezért a gyakorlatban a gyógyszerszedési javaslat mellett elmondjuk a nonfarmakológiás lehetőségeket, amennyiben a beteg az utóbbira jól reagál, akkor a gyógyszeres kezelést csökkentjük, akár elhagyjuk. Tapasztalataink szerint ez a betegek 10 százalékánál érvényesül.
– Köszönjük az interjút.
– Én is köszönöm a beszélgetést.
A legközelebbi alkalommal a gyógyszeres kezeléséről lesz szó.
24 hozzászólás
Piroska Dunai liked this on Facebook.
Ács Istvánné Margit liked this on Facebook.
Marczellné Szilágyi Klára liked this on Facebook.
Kisné Gyöngyi liked this on Facebook.
Szuzyka Zsuzsanna Bencze liked this on Facebook.
Attila Petrovics liked this on Facebook.
Gábor Jaszenovits liked this on Facebook.
Éva Kelemen liked this on Facebook.
István Pintér liked this on Facebook.
Ez bizony igaz,az életmódváltás a legfontosabb,de bizony ez nem mindig könnyű,,,
Ez bizony igaz,az életmódváltás a legfontosabb,de bizony ez nem mindig könnyű,,,
Zsuzsa Szekera liked this on Facebook.
Anita Begovácz liked this on Facebook.
Nagyiván Ágnes liked this on Facebook.
Latinné Zsuzsa liked this on Facebook.
Léner István liked this on Facebook.
Józsefné Béni liked this on Facebook.
Fenyvesi Ferenc liked this on Facebook.
Isvánné Bodnár liked this on Facebook.
Szikorszky Istvanne liked this on Facebook.
Katona Ferencné Judit liked this on Facebook.
Ildikó Deczky-Thold liked this on Facebook.
László Nagy liked this on Facebook.
Zénó Ajtay liked this on Facebook.