Kedves Olvasó!
Újságunk egy új rovatot indít, mely gyakori kérdésköröket érintő betegségcsoportokról készít riportokat neves szakemberek megkérdezésével.
A magas vérnyomás népbetegség, a felnőtt lakosság csaknem 25 százalékát érinti. Számos komoly szövődménye jelenhet meg, mely mind a szív és érrendszeri betegség egyik legfontosabb rizikófaktora, ami a várható élettartamot és a minőségi életéveket is jelentősen csökkenti.
Mai szakértőnk Dr. Ajtay Zénó Phd., aki a Pécsi Tudományegyetem adjunktusa, vezetője, Kardiológus, Belgyógyász, a Kardiológiai rehabilitáció szakorvosa, Egészségügyi menedzser, a Dél Dunántúli Szívklub Egyesület elnöke, Kaposváron, Dél-Dunántúl egyik legnagyobb kardiológiai forgalmú járóbeteg Magánklinikájának, a Praxis DR. Zénó egyik tulajdonosa.
– A magas vérnyomás hazánkban népbetegségnek számít, a teljes lakosság több mint 15% érinti. Mikor beszélünk Hypertonia betegségről?
– Magyarországon mintegy 5000 beteg közvetlenül, minden 8. haláleset közvetve a magasvérnyomás betegség számlájára írható. Ezen túl jelentős a rokkantságot okozó hatása, a minőségi életéveket is jelentősen csökkenti. Gondoljunk a szívinfarktusra, szívelégtelenségre, vagy a stroke-ra és vegyük észre, hogy egy családot lelkileg és anyagilag is megvisel, romba dönthet. Vérnyomásbetegről akkor beszélünk, ha a rendelőintézetben, 10 perces pihenés után. ülő helyzetben, elsősorban a reggeli órákban a mért vérnyomás nagyobb, mint 140/90 Hgmm. Már sokaknak van saját vérnyomásmérője, ezért érdemes megjegyezni, hogy az otthoni önellenőrzésnél már 135/85 Hgmm feletti értékek is magasnak értékelendők.
– Előbb említette, hogy elsősorban a reggeli órákban kell mérni, miért?
– Ennek oka, hogy a vérnyomás élettani okoknál fogva is ingadozik, és normál esetben a reggeli órákban és este 6 óra körül a legmagasabb, míg éjfél és dél körül a legalacsonyabb. E délelőtti csökkenés jelentős panaszt okozhat. Érdekes, hogy nem csak napi, de heti (munkába járás) és szezonális (nyár-tél) vérnyomás-ingadozás is kimutatható, akár a kezelés módosítását is igényli.
– Ez azt jelenti, hogy a vérnyomás megállapításához elég egy reggeli, míg a beállításhoz többszöri mérés kell?
– Igen, ez a gyakorlatban a betegek nagy többségénél így működik. Másképp kell gondolkoznunk egy péknél, vagy egy fuvarozónál, mert neki a reggel az éjjel 1 vagy 4 óra. Tavasszal, vagy ősszel a vérnyomást újra kell állítani, ami főleg a klíma változásával kapcsolható össze, mert a gyors évszakváltások jelentős panaszt okoznak. Frontérzékenység vizsgálatával a reakció becsülhető.
– Milyen panaszokat okoz a Hypertonia?
– A betegség gyakran tünetmentes, ezért van jelentősége a szűrésnek. Gyakran a nyugalmi vérnyomás még elfogadható, de terheléses EKG végzésekor már észrevehető a kóros vérnyomás emelkedés. Az általunk végzett menedzserszűréseknél már a 40 évet el nem ért korosztályban is minden 4. ügyfél kóros vérnyomásértékeket produkál járószalagos terhelésre. Ennek szűrésére a kerékpár ergometria nem alkalmas.
Ha tünet jelenik meg, az általában szervkárosodást jelez (úgy nevezzük, hogy célszervkárosodás). Típusos a tarkó, vagy fejtetőtáji tompa fejfájás, enyhe megszédülés, fülzúgás, fáradékonyság, terhelésre fokozott izzadás, de jelentkezhet mellkasi fájdalom is, ami akár a fenyegető szívinfarktus jele is lehet. Súlyos tünetet okoz a nyaki főverőér szűkület.
– Mikor az oka a vérnyomásbetegségnek, kell-e mindig részletes kivizsgálás?
– Általában nem tudjuk (Esszenciális hypertonia, az esetek 80- 95%), csak azt, hogy genetikai hajlam, életkor, környezeti hajlamosító tényezők, táplálkozás, elhízás, mozgásszegénység, dohányzás, só-bevitel. Az esetek nagy többségében elég egy fizikális vizsgálat, vérvétel és vizelet, valamint hasi ultrahang vizsgálat és a vérnyomás életmódi és gyógyszeres beállítása (erről egy másik interjúban számolunk be, a szerk.).
Minél fiatalabb valaki, annál inkább kell keresni a hypertonia okát. Ezt nevezzük szekunder hypertoniának. Elsősorban a vese ér-, vagy vizeletelvezető rendszerének betegségei jönnek szóba, de még nagyérfejlődési rendellenességek, mellékvese betegségek is szerepet játszhatnak számos más ritka ok mellett. Ennek kivizsgálásában a teljes képalkotó és labordiagnosztikai arzenálra és társszakmák segítségére is szükség lehet.
„A kiváltó ok kiiktatásával, amennyiben idejében találjuk meg, végleges gyógyulást is elérhetünk, mert egyébként tudomásul kell venni, hogy a hypertonia nagy többségében életre szóló krónikus betegség.”
– Köszönjük az interjút.
– Én is köszönöm a beszélgetést.
Legközelebbi alkalommal a vérnyomásbetegség nem gyógyszeres és gyógyszeres kezeléséről lesz szó.
9 hozzászólás
Edit Máté liked this on Facebook.
Máté Józsefné liked this on Facebook.
Erzsi Steinkovics liked this on Facebook.
Brigitta Hercogh liked this on Facebook.
Istvánné Fülep liked this on Facebook.
András Földes liked this on Facebook.
Lajos Csernyák liked this on Facebook.
Etelka Győri liked this on Facebook.
Gyöngyi Molnár liked this on Facebook.