A Google nem titkolja, hogy a színfalak mögött dolgozik olyan projekteken, amelyek első látásra furcsának, meglepőnek vagy elméletinek, spekulatívnak látszhatnak. Ilyen a smart kontaktlencse is, amely a cukorbetegek életét teheti a jövőben könnyebbé. A cukorbetegség kordában tartásának egyik fontos követelménye a vércukorszint folyamatos ellenőrzése. A vércukorszint hirtelen jelentős kiugrása vagy esése veszélyes és nem szokatlan jelenség.
Hivatalos blogján (forrás) a google szerzője megemlíti, hogy a cukorbetegség világszerte növekvő, figyelmet érdemlő betegség. Valamilyen formája minden tizenkilencedik embert érint a bolygón. Szövődményei rövid és hosszútávon is problémát okoznak, többek között károsodhat a beteg látása, veseműködése valamint szív és érrendszeri problémákat is okozhat.
A cukorbetegség kezelése, és a vércukorszint kordában tartása olyan mint egy részmunkaidős állás. A napi tevékenységek során a vércukorszint gyakran és hirtelen képes megváltozni. Olyan mindennapi tevékenységek is hatással vannak rá mint a mozgás, az étkezés vagy akár az izzadás. A hirtelen kiugrások vagy negatív eltérések ugyanúgy veszélyt jelentenek mint a tartósan magas vagy alacsony értékek.
Bár néhányan viselnek bőr alá ültetett glükóz-szenzort, ezek a berendezések nem terjedtek el. A cukorbetegeknek naponta több alkalommal kell(ene) ujjbegyből szerzett vércseppel tesztelni állapotukat. Ez fájdalmas, zavaró, nehézkes – ezért a cukorbetegek legtöbbje a szükségesnél ritkábban végzi az ellenőrzést.
Az évek során több kutató vizsgálta, hogy milyen egyéb testnedvből – például könnyekből – ismerhető meg egyszerűen a vércukorszint. Ugyanakkor a könnyeket nehéz összegyűjteni. Itt léptek be a Google mérnökei a képbe: egy olyan kontaktlencsén dolgoznak, amely miniatűr elektronikája csupán egy apró csillanásként látható, az antennája pedig vékonyabb egy emberi hajszálnál.
Brian Otis és Babak Parviz elmondták, hogy a prototípus egy miniatűr glükóz-szenzort és egy vezeték nélküli chipet tartalmaz két lágy kontaktlencse réteg között. Jelenlegi mintavételezési gyakorisága egy másodperc. Jelenleg is keresik a lehetőséget, arra hogy a lehető legrövidebb időn belül tudják a viselőjét figyelmeztetni a problémákra. Egy LED beépítésén dolgoznak, amely felvillanásával jelzi, ha a vércukorszint túlságosan alacsony, vagy magas. Bár a fejlésztés még nagyon korai stádiumban van, folyamatosan támaszkodnak több klinikai kutatás eredményére is, és remélik, hogy rövidesen új eszköz adhatnak a diabéteszesek kezébe.
A fejlesztők már megkezdték a tágyalásokat az FDA-val (Food and Drug Administration USA) de a technológia még nagyon messze van a mindennapi felhasználhatóságtól. A tervezők partnereket keresnek a termék piacra bocsájtásához. Ezek a partnerek nem csupán a forgalmazási jogokat szerezhetik meg, de saját alkalmazásaikba is beépíthetik a technológia nyújtotta előnyöket, alkalmazásokat, műszereket fejleszthetnek a segítségével.
Bár a fejlesztők úgy fogalmaznak, ez a projekt furcsa és spekulatív – a nemzetközi diabétesz szövetség kijelentése alapján „A világ éppen elveszti a csatát” – a kezdeményezés mindenképpen megér egy próbát.
13 hozzászólás
Magdolna Szőnyi liked this on Facebook.
Tigelmann Erika liked this on Facebook.
Polyák Tibor liked this on Facebook.
Zoltán Molnár liked this on Facebook.
Horváth Szabina liked this on Facebook.
Katalin Szabó liked this on Facebook.
Bernadett Bogdán liked this on Facebook.
Zsuzsanna Pálinkásné Sztankovics liked this on Facebook.
Czudor Béláné liked this on Facebook.
Krisztina Buzgányné Varga liked this on Facebook.
Németh Gábor liked this on Facebook.
Annakatalin Auer liked this on Facebook.
Rita Bogyay liked this on Facebook.